17.8 C
Скопје
06:11 - 30 јуни, 2022

Медведев ги напаѓа лидерите на ЕУ: „Тие се бледа копија на американските солисти“ на кои не можат да им се спротистават!

„Без да навредам никого, но на сите им е јасно дека Марио Драги не е Силвио Берлускони, а Олаф Шолц не е Ангела Меркел. Тоа се нови луѓе и нова ера на владеење, што според мене е далеку од оптимално“.

Во долга објава на Телеграм, потпретседателот на Советот за безбедност и поранешен руски претседател Дмитриј Медведев ја отфрла европската политичка класа, а исто така ги нападна италијанскиот премиер и германскиот канцелар.

„Проблемот со дегенерацијата на европската политика – вели тој – е пред сè поврзан со фактот дека таа стана бледа сенка на американски солисти. Шарл де Гол може да се спротивстави на секој американски претседател. И сега кои Европејци можат да го направат тоа без да се ракуваат? Тие се ограничени само на нивните млитави изборни цели“.

„Долго време – вели Медведев – сум во контакт со странски лидери и можам да видам колку е паднато нивото на западните политичари. Во последните дваесет години тоа буквално ми се случува пред очи“.

Слични објави

За сексуално и психичко злоставување жени: Пејачoт Ар Кели осуден на 30 години затвор

Еспресо

Ева Лонгорија за абортусот во САД: „Ние жените нема да молчиме; требаше Обама да именува нови судии, а не Трамп“

Еспресо

„По разделбата со Џони Деп ги собирав деловите од својот живот, не се грижев за себе“, Винона Рајдер отворено за своите мрачни периоди од животот

Еспресо

Сузана Манчиќ прозборе за голите фотографии: Заработив повеќе од кој било во историјата на Плејбој

Еспресо

Од Летиција од Шпанија до Брижит Макрон, Џил Бајден и Елизабета Ѓоргиевска: Најдобрите модни изгледи на гала вечерта на самитот на НАТО

Еспресо

Портпаролот на Џони Деп: „Нема враќање во Пиратите од Карибите“, фановите се разочарани

Еспресо
Се вчитува....