24.8 C
Скопје
14:31 - 6 јуни, 2023

Медведев ги напаѓа лидерите на ЕУ: „Тие се бледа копија на американските солисти“ на кои не можат да им се спротистават!

„Без да навредам никого, но на сите им е јасно дека Марио Драги не е Силвио Берлускони, а Олаф Шолц не е Ангела Меркел. Тоа се нови луѓе и нова ера на владеење, што според мене е далеку од оптимално“.

Во долга објава на Телеграм, потпретседателот на Советот за безбедност и поранешен руски претседател Дмитриј Медведев ја отфрла европската политичка класа, а исто така ги нападна италијанскиот премиер и германскиот канцелар.

„Проблемот со дегенерацијата на европската политика – вели тој – е пред сè поврзан со фактот дека таа стана бледа сенка на американски солисти. Шарл де Гол може да се спротивстави на секој американски претседател. И сега кои Европејци можат да го направат тоа без да се ракуваат? Тие се ограничени само на нивните млитави изборни цели“.

„Долго време – вели Медведев – сум во контакт со странски лидери и можам да видам колку е паднато нивото на западните политичари. Во последните дваесет години тоа буквално ми се случува пред очи“.

Слични објави

(Видео) Жалосно, Мајкл Џеј Фокс падна на бина, за среќа ударот се ублажи од тросед: Снимка која ќе ве расплаче

Еспресо

(Видео) Тејлор Свифт на концерт голтна бубачка: Видеото собра стотици илјади прегледи

Еспресо

Ќе си ги исполнат соништата: Три хороскопски знаци ги чека вртоглав успех многу наскоро

Еспресо

Датум на магично огледало 6.06: Како да го промените животот за еден ден и да ја испратите желбата до Универзумот

Еспресо

(Видео) Шакира и Хамилтон не се разделуваат, по вечерата „уловени“ на забава во диско: „Маска“ им е друштвото на Нејмар и Мбапе

Еспресо

Дарко Лазиќ се огласи по скандалозното видео: „Знам кој сака да ми ја скине главата, ми се осветуваат!“

Еспресо
Се вчитува....