10.8 C
Скопје
09:20 - 10 декември, 2022

Ознака : иран

Ви Препорачуваме Еспресо Слајдер Чудесни жени

Што се менува за иранските жени со укинувањето на полицијата за морал: Проблемот не е само хиџабот, туку обврските предвидени со закон

Еспресо
Иран ги суспендираше активностите на полицијата за морал – симболот на репресија на режимот, но што би се променило со нејзиното укинување. Полицијата за морал,...
Ви Препорачуваме Еспресо Слајдер

(ВИДЕО) Во знак на солидарност со жените во Иран, шведска пратеничка си ја отсече косата: Додека Иран не се ослободи, нашиот гнев ќе биде поголем од угнетувачите

Еспресо
Шведска пратеничка во Европскиот парламент ја отсекла косата за време на нејзиниот говор во Парламентот на ЕУ во знак на поддршка на демонстрациите во Иран...
Ви Препорачуваме Женски печат Слајдер Чудесни жени

Бита Малакути, иранска писателка: „Сечењето на косата е гест на жалост и гнев“

Ј.К.Д
Бита Малакути е иранска писателка и отворено зборува за протестите во Иран. Протестите во Иран продолжуваат веќе две недели, а избувнаа по смртта на Маша...
Еспресо Слајдер

(Видео) Брутално убиена млада девојка во Иран откако ја врзала косата во знак на протест

Еспресо
Хадис Наџафи, девојка од Иран, стана еден од симболите на борбата против угнетувањето на жените во Иран, откако беше брутално убиена од полицијата за време...
Ви Препорачуваме Еспресо Слајдер Чудесни жени

Претседателот на Иран откажа интервју со ѕвездата на СНН Кристијан Аманпур – одбила да носи хиџаб

Еспресо
Иранскиот претседател Ебрахим Раиси се повлече од долго планираното интервју со познатата новинарка на Си-Ен-Ен, Кристијан Аманпур на Генералното собрание на Обединетите нации во Њујорк...
Еспресо Слајдер Чудесни жени

(Видео) Жените во Иран сечат коси и палат хиџаб – револт и гнев по бруталното убиство на млада девојка

Еспресо
На Твитер позната новинарка од Иран објави видео на кое се гледа како жени во оваа земја протестираат и го покажуваат својот гнев со сечење...
Ви Препорачуваме Еспресо Слајдер

Путин најде нов сојузник против САД: „Проширувањето на трговската и воената соработка меѓу двете држави е алармантно во Вашингтон“

Еспресо
Рускиот претседател Владимир Путин создава поблиски трговски и воени врски со Иран за да се спротивстави на зголемениот притисок од санкциите на САД и Западот....
Ви Препорачуваме Еспресо Слајдер

Размена на обвинувања меѓу Иран и САД за нападот на Ружди; Започна кампања на Ружди да му се даде Нобеловата награда

Еспресо
Не стивнува контроверзноста меѓу Министерството за надворешни работи на Техеран и американскиот Стејт департмент, кој зборовите на портпаролот на иранската влада ги дефинира како „одвратни“,...
Ви Препорачуваме Еспресо Слајдер

Кина и Иран ја поддржуваат позицијата на Русија за конфликтот во Украина

Еспресо
Ваква оценка е дадена во магазинот Нешнал интерест под наслов „Како Западот не успеа да ја изолира Русија“. Патувањето на рускиот претседател Владимир Путин во...
Ви Препорачуваме Еспресо Слајдер

Путин во Иран ги обновува сојузите против политиката на санкции на Западот; што се случи на средбата Путин, Раиси и Ердоган

Еспресо
Рускиот претседател Владимир Путин го искористи своето прво патување надвор од поранешниот Советски Сојуз откако ја започна таканаречената „специјална операција“ во Украина на 24 февруари...