4.8 C
Скопје
22:37 - 18 април, 2024

Ознака : иран

Ви ПрепорачувамеЕспресоЖивотни ПриказниСлајдерЧудесни жени

(Фото) Иранската полиција нишани во лицата на демонстрантите: Слободата е поважна од светлината на очите

Ј.К.Д
Најмалку 200 млади луѓе го загубиле окото или видот поради суровото задушување на протестите, а на социјалните мрежи сè побројните се објавите што го документираат...
Ви ПрепорачувамеЕспресоСлајдер

Маск ќе активира сто сателити Старлинк во Иран: За „слободен проток на информации“

Еспресо
Основачот на SpaceX, Илон Маск, на Твитер објави дека е на пат да активира сто сателити Starlink за да овозможи пристап до Интернет во Иран....
Ви ПрепорачувамеЕспресоСлајдерЧудесни жени

Што се менува за иранските жени со укинувањето на полицијата за морал: Проблемот не е само хиџабот, туку обврските предвидени со закон

Еспресо
Иран ги суспендираше активностите на полицијата за морал – симболот на репресија на режимот, но што би се променило со нејзиното укинување. Полицијата за морал,...
Ви ПрепорачувамеЕспресоСлајдер

(ВИДЕО) Во знак на солидарност со жените во Иран, шведска пратеничка си ја отсече косата: Додека Иран не се ослободи, нашиот гнев ќе биде поголем од угнетувачите

Еспресо
Шведска пратеничка во Европскиот парламент ја отсекла косата за време на нејзиниот говор во Парламентот на ЕУ во знак на поддршка на демонстрациите во Иран...
Ви ПрепорачувамеЖенски печатСлајдерЧудесни жени

Бита Малакути, иранска писателка: „Сечењето на косата е гест на жалост и гнев“

Ј.К.Д
Бита Малакути е иранска писателка и отворено зборува за протестите во Иран. Протестите во Иран продолжуваат веќе две недели, а избувнаа по смртта на Маша...
ЕспресоСлајдер

(Видео) Брутално убиена млада девојка во Иран откако ја врзала косата во знак на протест

Еспресо
Хадис Наџафи, девојка од Иран, стана еден од симболите на борбата против угнетувањето на жените во Иран, откако беше брутално убиена од полицијата за време...
Ви ПрепорачувамеЕспресоСлајдерЧудесни жени

Претседателот на Иран откажа интервју со ѕвездата на СНН Кристијан Аманпур – одбила да носи хиџаб

Еспресо
Иранскиот претседател Ебрахим Раиси се повлече од долго планираното интервју со познатата новинарка на Си-Ен-Ен, Кристијан Аманпур на Генералното собрание на Обединетите нации во Њујорк...
ЕспресоСлајдерЧудесни жени

(Видео) Жените во Иран сечат коси и палат хиџаб – револт и гнев по бруталното убиство на млада девојка

Еспресо
На Твитер позната новинарка од Иран објави видео на кое се гледа како жени во оваа земја протестираат и го покажуваат својот гнев со сечење...
Ви ПрепорачувамеЕспресоСлајдер

Путин најде нов сојузник против САД: „Проширувањето на трговската и воената соработка меѓу двете држави е алармантно во Вашингтон“

Еспресо
Рускиот претседател Владимир Путин создава поблиски трговски и воени врски со Иран за да се спротивстави на зголемениот притисок од санкциите на САД и Западот....
Ви ПрепорачувамеЕспресоСлајдер

Размена на обвинувања меѓу Иран и САД за нападот на Ружди; Започна кампања на Ружди да му се даде Нобеловата награда

Еспресо
Не стивнува контроверзноста меѓу Министерството за надворешни работи на Техеран и американскиот Стејт департмент, кој зборовите на портпаролот на иранската влада ги дефинира како „одвратни“,...