18.8 C
Скопје
16:10 - 20 април, 2024

(ВИДЕО) Во знак на солидарност со жените во Иран, шведска пратеничка си ја отсече косата: Додека Иран не се ослободи, нашиот гнев ќе биде поголем од угнетувачите

Шведска пратеничка во Европскиот парламент ја отсекла косата за време на нејзиниот говор во Парламентот на ЕУ во знак на поддршка на демонстрациите во Иран кои започнаа по смртта на Махса Амини.

„Додека Иран не се ослободи, нашиот гнев ќе биде поголем од угнетувачите. Додека жените во Иран не се ослободат, ние ќе стоиме покрај вас“, рече Абир Ал-Сахани, родена во Ирак, при обраќањето пред парламентот на Европската унија.

Потоа ги земала ножиците и рекла „Jin, Jiyan, Azadi“ – што на курдски значи „жена, живот, слобода“, а потоа ја отсекла косата.
Потсетуваме дека протестите за смртта на Махс Амини се уште траат во Иран и тие го свртеа вниманието на светската јавност кон правата на жените во оваа земја. Многу светски претставници им дадоа поддршка на жените во Иран, додека локалните власти изразија жалење за смртта на младата девојка, но велат дека анархијата на улиците не е дозволена.

Слични објави

За минута зема 2 000 евра бакшиш! Бресквица направи хаос меѓу публиката со песната „Орлово гнездо“

Еспресо

(Фото) Поради неа ја оставил мисицата: Починатата водителка Бојана има сестра близначка како јајце слична на неа

еспресо

Неделен хороскоп, од 22 до 28 април: Среќно небо за Овните, добра вест за Лавовите, љубовни искри за Водолиите…

еспресо

Колегите на водителката Бојана Јанковиќ во шок: Пред смртта била најсреќна личност во светот

еспресо

Водителката Бојана Јанковиќ пронајдена мртва во стан, се чека на обдукција на телото

еспресо

Астропрогноза за сабота, 20 април: Вагите да посветат внимание на партнерот, Водолиите да се отворат за нови познанства

еспресо
Се вчитува....