10.8 C
Скопје
10:29 - 10 декември, 2022

(ВИДЕО) Во знак на солидарност со жените во Иран, шведска пратеничка си ја отсече косата: Додека Иран не се ослободи, нашиот гнев ќе биде поголем од угнетувачите

Шведска пратеничка во Европскиот парламент ја отсекла косата за време на нејзиниот говор во Парламентот на ЕУ во знак на поддршка на демонстрациите во Иран кои започнаа по смртта на Махса Амини.

„Додека Иран не се ослободи, нашиот гнев ќе биде поголем од угнетувачите. Додека жените во Иран не се ослободат, ние ќе стоиме покрај вас“, рече Абир Ал-Сахани, родена во Ирак, при обраќањето пред парламентот на Европската унија.

Потоа ги земала ножиците и рекла „Jin, Jiyan, Azadi“ – што на курдски значи „жена, живот, слобода“, а потоа ја отсекла косата.
Потсетуваме дека протестите за смртта на Махс Амини се уште траат во Иран и тие го свртеа вниманието на светската јавност кон правата на жените во оваа земја. Многу светски претставници им дадоа поддршка на жените во Иран, додека локалните власти изразија жалење за смртта на младата девојка, но велат дека анархијата на улиците не е дозволена.

Слични објави

По што беше познат Рони Тарнер, синот на Тина Тарнер: „Овој пат дадов сè од себе. Не можев да те спасам…“

Еспресо

Путин разочаран од зборовите на Меркел за договорите од Минск: „Кому да веруваме? Довербата на Западот е доведена на нула“

Еспресо

Потпретседателката на Европскиот парламент Ева Каили е приведена во Белгија за случај на корупција: Наводи за примање мито за СП во Катар

Еспресо

„Не ја искривувајте сликата“: По документарецот се огласи портпаролката на Хари и Меган

Еспресо

Астро прогноза за сабота, 10 декември

Еспресо

Северина има посебна порака за голманот на Хрватска откако го победија Бразил

Еспресо
Се вчитува....