4.8 C
Скопје
15:47 - 3 декември, 2023

Неодлучниот Маск конечно пресече: „Ќе го купам Твитер!“

Бидејќи веста доаѓа во време на правна пресметка меѓу двете страни, експертите тврдат дека ова е паметна одлука.

Сагата меѓу Твитер и милијардерот Илон Маск веќе трае со месеци. Бизнисменот првично понудил 44 милијарди долари за социјалната мрежа, што конзорциумот го прифати, но тој подоцна се повлекол со образложение дека компанијата ги прекршила своите обврски со погрешно прикажување на бројот на спамови и лажни сметки на платформата.

После тоа, Твитер поднел тужба против Маск, обвинувајќи го дека одбил да ги исполни своите договорни обврски. Маск поднел противтужба во која бил вклучен и поранешниот шеф на обезбедувањето на Твитер.

Сепак, се чини дека Маск се предомислил. Во последните извештаи, Маск одлучил дека сепак сака да го купи Twitter по првичната цена од 54,20 долари по акција, пишува Fox Business.

Бидејќи веста доаѓа во време на правна пресметка меѓу двете страни, експертите тврдат дека ова е паметна одлука.

„Да бидете принуден да затворите договор по долга и грда судска битка во Делавер не е идеално сценарио и наместо тоа, оваа одлука ќе го спаси Илон Маск од многу главоболки“, напиша аналитичарот на Ведбуш, Даниел Ајвс.

Слични објави

(Видео) Дино Мерлин напишал три песни за новиот албум на Здравко Чолиќ: Отсекогаш се дружев со сараевскиот народ

Еспресо

(Видео) Марија Шерифовиќ: Мразам поделби, баба ми се молеше на Исус, а дедо ми беше муслиман

Еспресо

Британците реагираа на новите напади врз Кејт Мидлтон: „Колку повеќе Меган ја напаѓа Кејт, толку нејзината популарност сè повеќе расте“

Еспресо

„Целиот живот ми помина низ глава, не се плашев“: Калина Ковачевиќ ја опишува клиничката смрт и нејзината борба за живот

Еспресо

(Фото) Аца Пејовиќ е кум на Александра Пријовиќ, но не е само тој: Еве која кошаркарска ѕвезда ги венчаваше Прија и Филип

Еспресо

„Бев ограбен во Македонија, не ми ги оставија ни гаќите“: Дејан Милиќевиќ открива кои Македонки му помогнале, а на што не сака да се сети!

Еспресо
Се вчитува....