8.8 C
Скопје
08:33 - 27 февруари, 2024

Ознака : писателка

БалканСлајдерСцена

Драматургот Србљановиќ: „Рамбо Амадеус сексуално вознемирувал девојка за да ги заштити сиромашните“

Еспресо
Голема прашина се крена околу обвинувањето на продуцентката Лејла Кашиќ дека Рамбо Амадеус сексуално ја вознемирувал по снимањето на емисијата „Дневница“. По нејзината објава, Рамбо...
Ви ПрепорачувамеЖенски печатСлајдерЧудесни жени

Бита Малакути, иранска писателка: „Сечењето на косата е гест на жалост и гнев“

Ј.К.Д
Бита Малакути е иранска писателка и отворено зборува за протестите во Иран. Протестите во Иран продолжуваат веќе две недели, а избувнаа по смртта на Маша...
Ви ПрепорачувамеЖивотни ПриказниСлајдер

РАЗГОВОР СО АЛМА РАСТОДЕР, писателка: Mоќна e поврзаностa што се создава меѓу детето и приказната

Јасмина Кантарџиева Димков
Утре, 17 март, ќе се одржи промоција на новата книга за деца и млади „Музеј на детството“ од авторката Алма Растодер (родена во Скопје, 1986.)....
Ви ПрепорачувамеЕспресоЖенски печатЖивотни ПриказниСлајдер

РАЗГОВОР СО КСЕНИЈА НИКОЛОВА: Сонувам за многу нешта, но не очајувам по ништо, среќна сум во секој момент

Наташа Мустафа
Денес ќе ве запознаам со девојката која изгледа како да излегла од некоја руска бајка и чија љубов е пишувањето романи. Но, како и во...
Ви ПрепорачувамеЖенски печатСлајдерЧудесни жени

ЧУДЕСНИ ЖЕНИ: Од социјален случај до богаташка, од промашен живот до светска слава   

V. T.
Џоан „Џо“ Роулинг не е само најбогата писателка на светот, таа е личност со интензивен внатрешен свет и личност која успеа да ја побие изреката...
БалканВи ПрепорачувамеСцена

Исидора Бјелица, бунтовничка со причина: Да умрев на време, немаше да дознаам за многу предавства

Еспресо
Добар дел од својот живот го помина во патувања, најчесто далечни, во откривање на нови дестинации, во пакување и распакување на куферот. За најдалечно патување,...