24.8 C
Скопје
13:37 - 13 август, 2022

Ознака : книга

Ви Препорачуваме Свет Слајдер Сцена

Новата книга за Хари (и Меган) на насловните на британските весници: „Имаше фантазија за жена која ќе му кажува што да прави“

Еспресо
Книгата на Том Бауер „Одмазда: Меган, Хари и војната меѓу Виндзорите“ (Revenge: Meghan, Harry and the War between the Windsors) е на насловните страници во...
Ви Препорачуваме Лајфстајл Наши Фаци Секојдневие Слајдер Сцена

Џон Илија Апелгрен: „Книгава е одговор на она што ни се случи и како се справувавме со оваа криза како поединци и како општество“

Еспресо
Книгата „Забранети луѓе“ се солидаризира со музичарите кои беа „забранети“ за време на пандемијата. Со музички настап во живо, во присуство на многубројни гости, вчеравечер...
Свет Сцена

Амбер Херд смислила начин како да заработи пари за да му плати на Деп: Дали актерката ризикува повторно да се соочи со потенцијални тужби?

М.Р.
Актерката наводно е во преговори да напише книга во која ќе ја раскаже својата страна од приказната. Извор близок до Амбер Херд откри дека таа...
Балкан Ви Препорачуваме Слајдер Сцена

„Мојот ангел одлета, мојата зеница, светлина, голема уметница…“- Јулија ја потврди страшната вест; ви пренесуваме дел од необјавената автобиографска книга на Андријана Мациев

Еспресо
Денес одекна тажната вест дека уметницата, сликарката Андријана Мациев нè напушти. Веста пристигна од различни извори, а нејзината мајка, познатата пејачка и водителка Јулија, ја...
Свет Слајдер Сцена

Неуреден ПРИМЕРОК ОД КНИГАТА за ХАРИ ПОТЕР е продаден за 40.000 фунти: Аукцијата преминала во „жестока борба“!

М.Р.
Неуредена копија од првата книга за Хари Потер, „Хари Потер и каменот на волшебникот“, од Џ. К. Роулинг, беше продаден за 37.500 фунти, откако на...
Ви Препорачуваме Еспресо Женски печат

Излезе книгата „Јазикот е чудна ѕверка“ на Марина Костова

Еспресо
Во издание на „Или-Или“ излезе книгата „Јазикот е чудна ѕверка“ на Марина Костова,  хибридна збирка со куси лични истории, рецензии и есеи.  Книгата е достапна во книжарницата на...
Ви Препорачуваме Свет Слајдер Сцена

НОВИ СКАНДАЛОЗНИ ОТКРИТИЈА ЗА КРАЛСКОТО СЕМЕЈСТВО: „Чарлс не е за крал!“, „Што сака Меган, тоа ѝ го добива!“, интриги и тензии зад вратите на Палатата

Еспресо
Биографијата на принцот Хари не е единствената книга што може да предизвика хаос во кралското семејство. Излегува уште една книга која тврди дека открива детали...
Ви Препорачуваме Свет Слајдер Сцена

Експертка за Русија открива: „ПУТИН НА МАСА НИКОГАШ НЕ ПИЕ“, „не е суперчовекот што го замислуваме“…

Еспресо
„Путин не е суперчовекот што го замислуваме“, пишува во книгата на Фиона Хил „There is nothing for you here“ (Овде нема ништо за тебе), која...
Ви Препорачуваме Животни Приказни Слајдер

РАЗГОВОР СО АЛМА РАСТОДЕР, писателка: Mоќна e поврзаностa што се создава меѓу детето и приказната

Јасмина Кантарџиева Димков
Утре, 17 март, ќе се одржи промоција на новата книга за деца и млади „Музеј на детството“ од авторката Алма Растодер (родена во Скопје, 1986.)....
Ви Препорачуваме Животни Приказни Слајдер

Мојот Адам можеби никогаш нема да прозбори и да рече „мамо, те сакам“: Искрено со АНИСА ЕЈУП БЕЌИРОВИЌ-ТРПЧЕВСКА, авторка на книгата „Не ме викај аутист – моето име е Адам“

Кате Божиновска
Аниса Ејуп Беќировиќ-Трчевска е мајка на Адам кој има нискофункционален аутизам, како и на Роман кој е дете со типичен развој. „Не ме викај аутист...