14.8 C
Скопје
10:46 - 28 февруари, 2024

„Зеленски преживеа повеќе од 12 обиди за атентат за една година“: Еве што тврди новинарот Крис Випл

Новинарот Крис Випл, во својата книга за американскиот претседател Џо Бајден, рече дека шефот на Украина, Володимир Зеленски, преживеал повеќе од 12 обиди за атентат во текот на изминатата година. Неговите зборови ги цитира The Independent.

Според Випл, на кој се повикува The Independent, од самиот почеток на руската специјална операција во Украина, американското разузнавање му доставувало на Киев информации за можни обиди за загрозување на животот на Зеленски.

На крајот на декември Си-Ен-Ен објави дека за време на посетата на украинскиот претседател на главниот град на САД, во Вашингтон биле засилени безбедносните мерки поради стравувањата од можен обид за атентат.

Претходно, секретарот на Советот за национална безбедност и одбрана (НСДЦ) на Украина, Олексеј Данилов, за ТВ каналот Рада, како што пренесуваат руските медиуми, изјавил дека властите на земјата, вклучително и претседателот Володимир Зеленски, ги подготвувале граѓаните за војна уште пред почетокот на специјалната операција.

Слични објави

Ана Севиќ за новата работа во „Ѕвездите на Гранд“: Децата ме бојкотираат

еспресо

(Фото) Моника Левински на голема врата се врати на сцената: Никогаш не изгледала подобро

еспресо

(Фото) Прва објава на Ана Бекута по отсуството од „Ѕвездите на Гранд“: Еве со што е преокупирана пејачката

еспресо

Астропрогноза за среда, 28 февруари: Страст за Раковите, радосна вест за Рибите

еспресо

(Видео) Гога Секулиќ го прослави роденденот на луксузна дестинација: Пејачката покажа какво изненадување ја дочекало во хотелот

Еспресо

„Ќе ти ја скратиме косата“: Српската пејачка била жртва на демнач и добивала застрашувачки закани на домашна адреса

Еспресо
Се вчитува....