18.8 C
Скопје
20:06 - 5 октомври, 2022

(Видео) Жените во Иран сечат коси и палат хиџаб – револт и гнев по бруталното убиство на млада девојка

На Твитер позната новинарка од Иран објави видео на кое се гледа како жени во оваа земја протестираат и го покажуваат својот гнев со сечење на косата и палење на хиџабот поради убиството на младата Махса Амини, која според очевидци била брутално претепана до смрт од страна на полицијата само затоа што не носелa хиџаб.

Несреќната девојка, како што пишуваат активисти и борци за човекови права на социјалните мрежи била во цутот на својот живот – имала само 22 години.

– Од 7-годишна возраст, ако не ја покриеме косата, нема да можеме да одиме на училиште или да се вработиме. Доста ни е од овој режим на родовиот апартхејд, протестира на твитер познатата иранска новинарка Масих Алинеџад.

Махса Амини патувала со своето семејство од иранската провинција западен Курдистан во главниот град Техеран за да ги посети роднините кога била уапсена поради наводно кршење на строгите правила за хиџаб во земјата. Откако била претепана, таа паднала во кома подоцна и починала.

 

Слични објави

Татјана Алексиќ, професорка по македонски јазик: Децата ни се спремни да го бранат јазикот колку што ние им даваме лични примери

Јасмина Кантарџиева Димков

(ФОТО) Драган Бјелогрлиќ по Скопје го посети и Кавадарци: Присуствуваше на доделувањето на признанието на градоначалникот Митко Јанчев

Еспресо

Почина Лорета Лин: Била ќерка на рудар, се омажила на 15 години и успеала да стане кралица на кантри музиката

еспресо

Неодлучниот Маск конечно пресече: „Ќе го купам Твитер!“

Еспресо

(ВИДЕО) Во знак на солидарност со жените во Иран, шведска пратеничка си ја отсече косата: Додека Иран не се ослободи, нашиот гнев ќе биде поголем од угнетувачите

Еспресо

Која е и што ја прави посебна Бони Габриел, новата Мис на Америка која влезе во историјата?

Еспресо
Се вчитува....