8.8 C
Скопје
22:46 - 29 март, 2023

Протести во Франција: „Макрон ја покажа слабоста со одлуката за зголемување на старосната граница за пензионирање во Франција“

Одлуката на францускиот претседател Емануел Макрон да ја наметне својата длабоко непопуларна пензиска реформа, заобиколувајќи го парламентот на земјата, ја покажа неговата слабост. За тоа пишува Политико.

„Покажувањето на сила, исто така, покажува ослабен претседател кој, откако го загуби своето мнозинство во парламентот и во услови на низок рејтинг, не беше во можност да го сврти бранот на јавното мислење во Франција“, се вели во написот.

Политико забележува дека иако францускиот Устав им дозволува на властите, под одредени услови, да го заобиколат парламентот, користењето на оваа можност во Франција се повеќе се смета за недемократско во позадината на социјалните тензии и растечката недоверба кон политичарите.

„Политико“ предвидува дека владата на Макрон „ќе мора да издржи неколку гласови за недоверба“ во блиска иднина. Владата на Макрон се соочуваше со гласови за недоверба во минатото, но овој пат влогот е многу поголем.

Претходно, француската премиерка Елизабет Борн објави дека владата одлучила да ја зголеми старосната граница за пензионирање во земјата од 62 на 64 години, заобиколувајќи го Парламентот.

Марин Ле Пен, лидер на опозициската десничарска партија Национален собир во францускиот парламент, ја објави својата намера да ѝ изгласа недоверба на француската влада предводена од премиерката Елизабет Борн поради нејзината одлука за контроверзната пензиска реформа.

Ројтерс смета дека францускиот претседател Емануел Макрон сметал дека финансиските и економските ризици од неактивноста на пензиските реформи се преголеми и дека се потребни посебни уставни овластувања за нејзино спроведување.

На 11 март низ цела Франција се одржаа протести против зголемувањето на старосната граница за пензионирање. Во нив учествуваа речиси 370 илјади луѓе.

Слични објави

Поранешната сопруга на Доналд Трамп била под истрага на ФБИ – Ивана Трамп осомничена за шпионажа

Еспресо

(Фото) Папата Франциск итно пренесен во болница, откажани се сите состаноци

Еспресо

И Фута Радуловиќ е дел од тимот во филмот за легендата Џеј Рамадановски

Еспресо

Илон Маск и група научници бараат шестмесечен прекин на обуките за вештачка интелигенција – можни се злоупотреби

Еспресо

Попоски најавува убави сончеви денови, еве кои

Еспресо

Месечен хороскоп за април: Љубов за Близнаците, убави можности за Девиците, голема победа за Овните…

Еспресо
Се вчитува....