14.8 C
Скопје
07:35 - 26 септември, 2023

Поради бруталното убиство на Низама Хеќимовиќ во Градачац: Протести низ БиХ

Протести досега се најавени во Мостар, Сараево и Зеница.

За поддршка на сите жртви на насилство денеска низ Босна и Херцеговина ќе се одржи мирен собир и протестна прошетка.

Мирен протест со почеток во 18 часот на плоштадот Алија Изетбеговиќ во Зеница се организира по повод неодамнешното повеќекратно убиство во Градачац каде Нермин Сулејмановиќ уби три лица, по што рани исто толку и на крајот се самоуби.

Време е да се каже: „Стоп за насилството и стоп за фемицидот во оваа земја“, се наведува во најавата за мирен собир на социјалните мрежи, што го организира Емина Бабиќ, советничка во Градскиот совет на градот Зеница, пренесуваат босанските медиуми.

Протести и во Мостар и Сараево

Иницијативата на граѓаните на Мостар организира мирна протестна средба на граѓаните на Мостар денеска во 18 часот на шпанскиот плоштад во Мостар.

Како што наведуваат во соопштението, со овие мирни протести се обидуваат да го свртат вниманието на јавноста кон проблемот со фемицидот, насилството врз жените, но сакаат да ги изнесат и барањата упатени до сите носители на власт.

„Бараме доследна примена на Законот и во случаите кога ќе настапи смрт како последица на семејно насилство, на сторителот да му се суди според одредбите од Законот, со што ќе се утврди построга казна“, бараат граѓаните.

Во исто време, мирен протест се организира и во Сараево. А самата градоначалничка на Сараево ги повика граѓаните да се придружат на протестот.

 

Слични објави

Јелена Карлеуша ја нападна колешката Пријовиќ и „Ѕвездите на Гранд“: „Тие се треш, а јас одам напред!“

Еспресо

Астро прогноза за вторник, 26 септември

Еспресо

Европската комисија донесе забрана – американската Букинг и шведската е-Травели не може да се спојат, ќе рипнат цените во хотелите

еспресо

(Видео) Српската пејачка Душица Грабовиќ се лизна додека снимаше спот, за малку ќе завршеше во болница

еспресо

Ветеринарите водат битка да ја спасат повредената и изгладнета лавица пронајдена близу Суботица

еспресо

(Видео) Ѕвездата на Гранд Славица Ангелова ја испеа својата прва песна „Руже и крв“

еспресо
Се вчитува....