24.8 C
Скопје
15:38 - 28 мај, 2024

Ознака : абортус

Ви ПрепорачувамеСветСлајдерСцена

Бритни Спирс призна зошто абортирала: Џастин Тимберлејк трепери пред мемоарите на пејачката

Еспресо
Според пејачката, нејзиниот љубовник не бил подготвен толку рано да стане татко. Американскиот пејач Џастин Тимберлејк, се чини, има добра причина да се плаши од...
СветСлајдерСцена

Манекенката Криси Тајген искрена за абортусот што го преживеала: „Беше јасно дека бебето нема да преживее, а нема ни јас“

Еспресо
Славната манекенката Криси Тајген (36) пред две години ја сподели веста со своите фанови дека го изгубила своето бебе во 20-та недела од бременоста поради...
Ви ПрепорачувамеЕспресоСлајдерЧудесни жени

Во Тексас се врати на сила законот од 1925 година против абортусот: затворска казна за абортус! 

Еспресо
Контроверзнит јавен обвинител Кен Пакстон соопшти дека е вратен на сила законот за абортус од 1925, а оние кои практикуваат абортусот ќе одат во затвор....
СветСлајдерСцена

Маја Хок, ќерката на Ума Турман за абортусот: „Ако не абортираше мајка ми, јас немаше да се родам“

Еспресо
Темата која го потресе целиот свет, а особено Америка и жените од таа земја, е одлуката на Врховниот суд кој го ограничува и го забранува...
Ви препорачуваме на СПСветСлајдерСцена

Меган Маркл за личното искуство со абортусот и за правото на абортус: „Се работи за физичка безбедност на жените“

Еспресо
Во разговорот за одлуката на Врховниот суд на САД да ја поништи историската пресуда Роу против Вејд, војвотката се сеќава на болката од нејзиниот спонтан...
Ви ПрепорачувамеСветСлајдер

Ева Лонгорија за абортусот во САД: „Ние жените нема да молчиме; требаше Обама да именува нови судии, а не Трамп“

Еспресо
Ева Лонгорија прозборе на тема абортус и неодамнешната одлука на Врховниот суд на САД. Актерката, актуелна со филмот Tell it like a Woman („Кажи како...
Ви ПрепорачувамеЕспресоЖенски печатСветСлајдерСценаЧудесни жени

„Иванка Трамп абортираше уште на училиште“: бура на твитот на поранешна пријателка

Еспресо
Лорен Санто Доминго, поранешна пријателка на ќерката на поранешниот претседател Доналд Трамп, на Твитер објави дека Иванка доброволно абортирала пред неколку години. Немаше официјални реакции,...
Ви ПрепорачувамеЕспресоЖенски печатЖивотни ПриказниСлајдерЧудесни жени

Која била Џејн Ро, односно Норма, жената која била искористена за легализирање на абортусот во САД

Ј.К.Д
Во овие денови, кога Америка се соочува со новиот закон за забрана на абортусот, често се спомнува случајот „Ро против Вејд“ од 1973 година, кој...
Ви ПрепорачувамеЕспресоЖенски печатСлајдер

Америка во хаос: Протести „за“ и „против“ абортус, апсења, насилства…; расте побарувачката на апчиња за прекин на бременоста

Еспресо
Демонстрации од Вашингтон до Феникс, од Лос Анџелес до Њујорк. Јужна Дакота е на пат кон забрана за апчиња за абортус, гувернерот предупредува: „Ќе ловам...
Ви ПрепорачувамеЕспресоЖенски печатСлајдер

Трамп за абортусот: „Врховниот суд прогласи победа на животот“

Еспресо
Соединетите Американски Држави се „земја во пад“ која администрацијата на Бајден ја претвори во „смеа“, рече поранешниот американски претседател. „Врховниот суд прогласи победа на Уставот,...