24.8 C
Скопје
14:44 - 13 август, 2022

Во Тексас се врати на сила законот од 1925 година против абортусот: затворска казна за абортус! 

Контроверзнит јавен обвинител Кен Пакстон соопшти дека е вратен на сила законот за абортус од 1925, а оние кои практикуваат абортусот ќе одат во затвор. Законот повеќе не се применуваше по пресудата „Роу против Вејд“ која всушност го легализираше абортусот во 1973 година.

По пресудата на Врховниот суд на Соединетите Американски Држави со која се укина пресудата „Roe vs Wade“, Врховниот суд на Тексас го овласти стапувањето во сила на законот од 1925 година со кој се забранува абортус и се казнуваат оние кои го практикуваат дури и со затворска казна. Ова го соопшти контроверзниот јавен обвинител Кен Пакстон.

„Победа за живот!“ – напиша навивачки Пакстон на Твитер.

„ Правната контроверзност продолжува, но јас ќе продолжам да победувам за неродените деца во Тексас“, додаде тој. 

Слични објави

Познато е кој англиски град има најголема шанса да ја организира Евровизија 2023, Лондон не е меѓу 7-те кандидати

Еспресо

Цеца го откажа концертот во Црна Гора: „Единаесет човечки животи неповратно згаснаа за неколку минути“

Еспресо

Лоша здравствена состојба на Салман Ружди: „најверојатно ќе го изгуби окото, нервите на раката му се отсечени, а црниот дроб е погоден и оштетен“

Еспресо

Попоски предупредува на голема претпазливост – ИЗРАЗЕНО НЕВРЕМЕ, еве кога (и во Скопје)

Еспресо

Лекарите открија зошто умираат вакцинираните лица кои се инфицираат со коронавирус

Еспресо

Случај Салман Ружди: Полиција пред домот на уапсениот во Њу Џерси; соседите вознемирени: „Во шок сме!“

Еспресо
Се вчитува....