24.8 C
Скопје
13:54 - 13 август, 2022

„Иванка Трамп абортираше уште на училиште“: бура на твитот на поранешна пријателка

Лорен Санто Доминго, поранешна пријателка на ќерката на поранешниот претседател Доналд Трамп, на Твитер објави дека Иванка доброволно абортирала пред неколку години. Немаше официјални реакции, а многу критикуваниот твит беше избришан. 

„Иванка Трамп, ти си особено тивка денес. Сепак, твоите школски пријатели кои те однесоа да абортираш, не се“.

Тоа го напиша на Твитер Лорен Санто Доминго, претприемачка, социјалистка, поранешна школска другарка и поранешна пријателка на ќерката на претседателот на САД.

Твитот – објавен во часовите по одлуката на Врховниот суд на САД го отфрли Ро vs. Вејд, пресудата што го гарантираше правото на абортус на сојузно ниво – не доби официјални реакции од Иванка Трамп.

Лорен Санто Доминго, која има 46 години и беше жестоко оспорувана поради твитот, потоа реши да го избрише. Некои корисници ѝ укажаа на поранешната пријателка на Иванка Трамп дека дури ни огорченоста поради одлуката под притисок и со придонес на Трамп, со неговите назначувања на конзервативни судии во Врховниот суд, не може да го оправда ширењето на лични информации од овој тип.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Lauren Santo Domingo (@thelsd)

Иванка Трамп никогаш не зборувала дека избрала да абортира: навистина, таа ја дефинираше својата позиција како „одлучна за живот“, односно дека е против абортусот.

„Ги почитувам сите позиции, за такво лично и чувствително прашање“, рече таа во 2020 година за веб-страницата RealClearPolitics, „но јас сум и мајка на три деца, а тоа има длабоко влијание на мене и на моите позиции по ова прашање. Јас сум за живот“, рече таа, „и мислам дека не треба да се извинувам поради тоа“.

Во интервју кое датира од 1999 година, Трамп  рече дека ја мрази идејата за абортус. „Ја мразам. Мразам се што претставува абортусот. Но, јас верувам во слободата на избор“, рече своеврмено таа.

Слични објави

Цеца го откажа концертот во Црна Гора: „Единаесет човечки животи неповратно згаснаа за неколку минути“

Еспресо

Лоша здравствена состојба на Салман Ружди: „најверојатно ќе го изгуби окото, нервите на раката му се отсечени, а црниот дроб е погоден и оштетен“

Еспресо

Попоски предупредува на голема претпазливост – ИЗРАЗЕНО НЕВРЕМЕ, еве кога (и во Скопје)

Еспресо

Лекарите открија зошто умираат вакцинираните лица кои се инфицираат со коронавирус

Еспресо

Случај Салман Ружди: Полиција пред домот на уапсениот во Њу Џерси; соседите вознемирени: „Во шок сме!“

Еспресо

Која беше Ен Хеч: „Слушам гласови и зборувам со бог“; од травматичното детство до објавување на нејзината бисексуалност

Еспресо
Се вчитува....