24.8 C
Скопје
14:34 - 13 август, 2022

Ева Лонгорија за абортусот во САД: „Ние жените нема да молчиме; требаше Обама да именува нови судии, а не Трамп“

Ева Лонгорија прозборе на тема абортус и неодамнешната одлука на Врховниот суд на САД.

Актерката, актуелна со филмот Tell it like a Woman („Кажи како жена“) кој се претстави на Филмскиот фестивал во Таормина, Италија, изјавува дека оваа одлука на Врховниот суд е потврда на патријархатот што се уште е на сила.

„Ние жените сме мнозинство во светот и сигурно нема да молчиме. Она што се случува во мојата земја не враќа назад во времето“.

Ева Лонгорија, позната во јавноста по улогата на Габриела во ТВ серијата Очајни домаќинки, моментално гостува на фестивалот во Таормина. Актерката зборуваше на тема абортус по актуелната пресудата на Врховниот суд на САД:

„Не се случува често да соработувате со режисерки. Многу е полесно на телевизија, која на оваа тема е понапред од киното, но и двете се важни затоа што имаат влијание врз политиката и можат да ги променат работите“.

Ева Лонгорија е поддржувач на Демократската партија, а во минатото соработувала и со поранешниот американски претседател Барак Обама. Во врска со ова, актерката нагласува дека на Обама требало да му биде дозволено да избере судии во Врховниот суд; но чинот бил блокиран, подоцна, од Сенатот. Во моментов, во Судот имаат предност републиканците, што резултира со многу конзервативен Врховен суд и исто такви одлуки.

„Требаше Обама да именува нови судии во Врховниот суд, но именувањата беа блокирани од Сенатот и во тој момент Трамп интервенираше, со што влијаеше на мнозинските односи во Судот каде сега преовладуваат конзервативците. Работата е уште посериозна бидејќи судиите на рочиштето пред Сенатот уверуваа дека нема да ја сменат казната за абортус, ветување кое не се одржа и навистина беше поништено“.

Слични објави

Познато е кој англиски град има најголема шанса да ја организира Евровизија 2023, Лондон не е меѓу 7-те кандидати

Еспресо

Цеца го откажа концертот во Црна Гора: „Единаесет човечки животи неповратно згаснаа за неколку минути“

Еспресо

Лоша здравствена состојба на Салман Ружди: „најверојатно ќе го изгуби окото, нервите на раката му се отсечени, а црниот дроб е погоден и оштетен“

Еспресо

Попоски предупредува на голема претпазливост – ИЗРАЗЕНО НЕВРЕМЕ, еве кога (и во Скопје)

Еспресо

Лекарите открија зошто умираат вакцинираните лица кои се инфицираат со коронавирус

Еспресо

Случај Салман Ружди: Полиција пред домот на уапсениот во Њу Џерси; соседите вознемирени: „Во шок сме!“

Еспресо
Се вчитува....