24.8 C
Скопје
14:29 - 13 август, 2022

За сексуално и психичко злоставување жени: Пејачoт Ар Кели осуден на 30 години затвор

И да верува дека може да лета, напразно.

Најпознат по песната “I believe I can Fly” („Јас верувам дека можам да летам“), Р.Кели е прогласен за виновен за водење криминална организација во Чикаго повеќе од дваесет години, која регрутираше жени за да ги подложи на сексуално и психичко злоставување.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by New York Post (@nypost)

Р. Кели, ѕвездата на американската ар-ен-би сцена, е осуден на 30 години затвор за злоупотреба и сексуална експлоатација на жени. Казната беше изречена пред судот во Бруклин речиси една година откако пејачот, најпознат по неговата песна од 1996 година „Јас верувам дека можам да летам“, беше прогласен за виновен за водење на криминална организација повеќе од 20 години во Чикаго која регрутираше жени, млади Афроамериканки, вклучително и малолетници, а понатаму ги подложувал на сексуална и психичка злоупотреба.

Судењето траеше шест недели и десетици луѓе сведочеа против него. Беа презентирани стотици писмени, снимени и аудиоснимки како докази за злоупотребите на кои обвинетиот со помош на своите вработени и соработници ги подложувал своите жртви.

Пејачот, најпознат во 1990-тите и чие полно име е Роберт Силвестер Кели, мораше да го слушне и сведочењето на седум жени, многу од нив во солзи, кои се потсетија на страдањата и последиците од злоупотребата на која биле изложени. Една од нив, Лизет Мартинез (45), рече дека сè уште се бори со своите ментални проблеми; Анџела рече дека Р. Кели ја искористил својата слава и моќ за „да ги измами и тренира малолетните момчиња и девојчиња за сопствено сексуално задоволство“.

Жените опишаа харизматична славна личност на сцената која често ги таргетирала младите жртви кои присуствувале на нејзините концерти, понекогаш сексуално напаѓајќи ги зад сцената неколку минути по настанот.

Неколку часа пред денешната одлука на судот, федералната судијка која го водеше судењето, Ен Донели, го отфрли последното барање на одбраната на обвинетиот со кое се бара ослободување на пејачкот или  повторно судење. Обвинителите побараа од судијата казна од повеќе од 25 години и парична казна од 50.000 до 250.000 долари.

Одбраната пак инсистираше на „травматичното детство“ на обвинетиот и фактот дека и тој имал „историја на сексуална злоупотреба од членови на семејството и други лица“.

Дополнително, се покажа дека Р. Кели користел цела мрежа на вработени за да му помогнат да ги зароби девојките, да ги изолира и заплаши.

Слични објави

Цеца го откажа концертот во Црна Гора: „Единаесет човечки животи неповратно згаснаа за неколку минути“

Еспресо

Лоша здравствена состојба на Салман Ружди: „најверојатно ќе го изгуби окото, нервите на раката му се отсечени, а црниот дроб е погоден и оштетен“

Еспресо

Попоски предупредува на голема претпазливост – ИЗРАЗЕНО НЕВРЕМЕ, еве кога (и во Скопје)

Еспресо

Лекарите открија зошто умираат вакцинираните лица кои се инфицираат со коронавирус

Еспресо

Случај Салман Ружди: Полиција пред домот на уапсениот во Њу Џерси; соседите вознемирени: „Во шок сме!“

Еспресо

Која беше Ен Хеч: „Слушам гласови и зборувам со бог“; од травматичното детство до објавување на нејзината бисексуалност

Еспресо
Се вчитува....