24.8 C
Скопје
14:54 - 13 август, 2022

„По разделбата со Џони Деп ги собирав деловите од својот живот, не се грижев за себе“, Винона Рајдер отворено за своите мрачни периоди од животот

За некоја што е во центарот на холивудската сцена речиси две децении, многу малку се знае за неа. Се разбира, меѓу крајот на 80-тите и низ 90-тите – нејзиното златно доба – немаше социјални мрежи. Но, Винона Рајдер никогаш не уживала да зборува за себе. Срамежлива и речиси патолошки воздржана, актерката никогаш не сакала да коментира што ѝ се случува надвор од сетот. А бидејќи покрај неа се најдоа некои од најомилените ѕвезди на кинематографијата, љубопитноста само порасна. Сега, на 50 години, Винона се чувствува доволно удобно да зборува за себе. А првото прашање може да биде само за нејзиното (сега актуелно) најпознато момче Џони Деп.

Во интервју за Harper’s BAZAAR’s America, актерката, навраќајќи на успехот на „Stranger Things“, објасни дека доживеала многу тешки моменти по завршувањето на врската со Џони Деп. Тие, кои почнаа да ја планираат венчавката 5 месеци откако се запознаа, беа заедно 4 години, до 1992 година. А тие беа холивудската „хит“ двојка од раните 90-ти. Лошото момче и невината девојка. Практично совршен пар. Поради оваа причина, кога приказната заврши, на актерката и требаше долго време да ги собере деловите од нејзиниот живот, како што самата признава. „Поминав низ многу мрачен период во животот“ – вели искрено.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Winona Ryder (@winonaryderofficial)

Не се грижев за себе

„Се сеќавам дека бев на снимање на сцените каде што мојот лик е мачен во чилеански затвор [таа зборува за „Куќата на духовите“ (1993) филм од Бил Август]. „Ги гледав тие лажни модринки и исеченици на моето лице и ми беше тешко да се гледам себеси. „Дали би постапиле со оваа девојка онака како што се однесувате кон себе? Се сеќавам дека се погледнав во огледало со шминка и си реков: „Ова си го правам себеси во мене“. Вистината е дека не се грижев за себе.

Неочекувана помош дојде и од една колешка на друг сет, од снимањето на филмот Времето на невиноста(1993) од Мартин Скорсезе. Мишел Фајфер беше таа која ја тешеше и поддржа во тоа немирно време.

„Се сеќавам дека Мишел ми рече: „Ќе помине“. Но, не можев да верувам“, продолжува Винона Рајдер.

А потоа признава. „Никогаш не сум зборувал за тоа порано. Има дел од мене кој е многу приватен. Има место само во моето срце за тие денови. Но, за помладите, кои пораснаа со социјалните мрежи, тоа е тешко да се опише“.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Winona Ryder (@winonaryderofficial)

Пријатели и по раскинувањето

Всушност, односите меѓу Винона Рајдер и Џони Деп останаа одлични и по раскинувањето. Толку многу што кога Амбер Херд ја обвини ѕвездата за семејно насилство во 2016 година, неговата поранешна девојка беше една од првите што го бранеше.

„Можам да зборувам само од моето искуство, кое беше многу различно од она што се зборува“, рече таа во интервју за Тајм.

„Никогаш, никогаш не беше ваков кон мене. Никогаш не беше насилен кон мене. Го познавам само како навистина добар, љубезен и грижлив тип кој е многу, многу заштитнички настроен кон луѓето што ги сака“.

Навистина, Винона Рајдер беше подготвена да сведочи на суд во Лондон во корист на поранешниот партнер.

„Тешко и вознемирувачко ми е да се помирам со кажаното. Помина долго време, точно, но заедно бевме четири години. И тоа беше многу важна врска за мене. Замислете некој со кој сте се запознале кога сте имале 17 години, толку години имав кога го запознав, и тој да биде обвинет за ова. Тоа е едноставно шокантно. Никогаш не сум видела дека е насилен кон некоја личност“ – искрена е глумицата.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Winona Ryder (@winonaryderofficial)

Љубовниот живот – денес

Љубовниот живот на Винона Рајдер денес е многу постабилен. Од 2011 година, актерката е во стабилна врска со модниот дизајнер Скот Мекинлеј Хан (51 година), тој е основач на Loomslane, еколошка и социјално свесна линија. Тој е силно посветен, на пример, на производство на органски памук.

Според пишувањата во американскиот печат, парот, кој дебитираше на црвениот тепих дури во 2016 година, на премиерата на Stranger Things, не планира да се венча.

„Винона ја најде својата сродна душа во Скот, кој е вистински џентлмен и успешен. Како неа, тој не го сака центарот на вниманието, но ужива во она што го постигнал на дискретен начин“ – вели пријател на Рајдер.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Winona Ryder (@winonaryderofficial)

Слични објави

Познато е кој англиски град има најголема шанса да ја организира Евровизија 2023, Лондон не е меѓу 7-те кандидати

Еспресо

Цеца го откажа концертот во Црна Гора: „Единаесет човечки животи неповратно згаснаа за неколку минути“

Еспресо

Лоша здравствена состојба на Салман Ружди: „најверојатно ќе го изгуби окото, нервите на раката му се отсечени, а црниот дроб е погоден и оштетен“

Еспресо

Попоски предупредува на голема претпазливост – ИЗРАЗЕНО НЕВРЕМЕ, еве кога (и во Скопје)

Еспресо

Лекарите открија зошто умираат вакцинираните лица кои се инфицираат со коронавирус

Еспресо

Случај Салман Ружди: Полиција пред домот на уапсениот во Њу Џерси; соседите вознемирени: „Во шок сме!“

Еспресо
Се вчитува....