25.8 C
Скопје
18:30 - 25 јуни, 2024

Ознака : медицина

Здрави навикиЗдравјеСлајдер

Кои симптоми откриваат дека мора да ја проверите состојбата на тироидата

Слободен Печат
Сите сме слушнале за штитна жлезда, но што е, всушност, таа? Главната функција на тироидната жлезда и причината за нејзиното постоење е производството и лачењето...
Здрави навикиСлајдер

Што мора да знаете ако страдате од хемороиди

Еспресо
Хемороидите се, всушност, растегнети и отечени крвни садови на аналното подрачје (кои се и инаку присутни) и се јавуваат како последица на зголемен притисок и...
Здрави навикиСлајдер

Физички симптоми кои укажуваат на депресија: Како негативните емоции влијаат врз организмот

Слободен печат
Понекогаш е полесно депресијата да се препознае преку физичките симптоми, а еве кои промени во функционирањето на организмот ги предизвикува депресијата. Луѓето обично мислат дека...
UncategorizedЕспресоЖенски печатЗдрави навикиЗдравјеСлајдер

МАКЕДОНИЈА СО УСПЕШНОСТ ОД 68 ПРОЦЕНТИ: Претставен e првиот европски атлас на политики за третман на неплодност

Еспресо
Првиот Европски атлас на политики за неплодност беше претставен пред Европскиот парламент. Преку интерактивна мапа беа презентирани интегрираните податоци за пристапот и политиките за третман...
ЗдравјеИстражувањаСлајдер

РАДИОХИРУРГИЈА ЗАГРЕБ: Болница со фасцинантни резултати во третманот на најтешките форми на рак

Еспресо
Кога часовникот ќе отчука 8 часот, советот во специјалната болница „Радиохирургија Загреб“ започнува со работа. На масата седат истакнати хирурзи, онколози, физичари, радио-онколози, сите луѓе...
Ви ПрепорачувамеИнтервјуНаши ФациСлајдерСцена

Марио Манов – Душо: Понижуван во Виница, најдобар во Равенсбург

Мими Стојановска
Висок е 190 см, има само 21 година, 60.000 следбеници на Инстаграм и еден тон товар што го носи од најрана возраст. Но, поради сето...
Здрави навики

Што не треба да јадете кога ви се зголемени холестеролот и триглицеридите?

Слободен печат
Холестеролот и триглицеридите претставуваат два облика на липиди (масти). Постојат два вида холестерол – ЛДЛ „лош“ и ХДЛ „добар“ холестерол. Кога нивото на ЛДЛ холестеролот...
Здрави навики

Најважното откритие: Конечно утврден редоследот на симптомите на коронавирусот

Еспресо
Редоследот на добивање на симптомите на коронавирусот е дефинитивно утврден, а научниците велат дека сите треба да го запомнат тоа, за да се самоизолираат навреме, или да...
Здрави навики

Обрнете внимание – 9 знаци дека можеби сте биле заразени со коронавирус

Еспресо
Со пристигнувањето на нови предупредувања околу ширењето на коронавирусот, сигурно се прашувате дали тоа што сте се чувствувале лошо во февруари, значи дека, всушност, сте...
Здрави навики

Сѐ повеќе луѓе се жалат на иритации и акни – Несакани ефекти од носењето маски за кои малку се зборува

Еспресо
Носењето маски за лице е еден од ефективните начини да го намалиме ширењето на ковид-19, а тоа стана нашата нова норма па треба да се...