7.8 C
Скопје
02:32 - 20 мај, 2022

ГО РЕГУЛИРА ШЕЌЕРОТ, ЈА СМИРУВА КАШЛИЦАТА, А ПРИТОА ИМА МОЌНО ВЛИЈАНИЕ АКО ГО НОСЕТЕ ВО ПАРИЧНИК: Еве зошто ловоровиот лист е толку моќен!

Ловоровиот лист во античка Грција се сметал за симбол на победа и успех во бизнисот. Венци од овие зелени листови ги носеа победниците во разни битки и спортски натпревари.

Ловоровиот лист се смета за свето растение илјадници години. Тој е одличен додаток на јадењата, на храната и дава специфична арома и ја прави повкусна, помага при мачнина и го регулира шеќерот во крвта, а чајот од ловоров лист ја смирува кашлицата. Ловоровиот лист исто така може да ја врати првобитната боја на облеката што погрешно сте ја обоиле, а постојат многу верувања кои тврдат дека ова растение помага да се привлечат среќа и богатство во куќата. Се верува дека ловоровиот лист е „моќен талисман“ на финансиската благосостојба и дека на овој начин ќе привлече пари.

– Доколку одите на важен состанок, особено оној кој се однесува на вашите финансии, треба да држите во рака (или, во најлош случај, во дневникот) миризлив ловоров лист. Тоа ќе ви даде самодоверба и ќе ви донесе среќа.

– За секогаш да имате пари во паричникот, треба да ставите мал ловоров лист во него – во таен џеб. Ова ќе привлече нови банкноти.

– Ставете ловоров лист на местото каде што чувате пари. Овој ритуал ќе помогне да се забрза растот на богатството.

-Кога Месечината е млада, напишете желба на ловоровиот лист и потрудете се во таа прилика да не го оштетите.Овој лист ставете го на скриено место со пари, а кога Месечината е полна изгорете го. Истурете ја пепелта надвор и очекувајте вашите соништа наскоро да се остварат.

– Кога Месечината е полна, во тава на тивок оган пропржете го ловоровиот лист.За да ја подобрите аромата, пожелно е листовите малку да се премачкаат со маслиново масло. Кога ќе замириса содржината на тавата, исклучете го шпоретот и оставете мирисот да влезе во сите простории.

 

 

 

 

 

Слични објави

Запленет автомобилот на Шарлин од Монако, Алберт не ѝ дозволува веќе да вози – тажна причина

Еспресо

Луѓето со крвна група А имаат поголем ризик од инфаркт

Еспресо

Збогум за Вангелис, славниот грчки композитор почина во Париз

Еспресо

Зеленски во везена кошула го слави Денот на Вишиванка, еве ја симболиката

Еспресо

Сестрата на Амбер Херд: „Со мои очи видов како Деп ја тепа“

Еспресо

Славчо Попоски прогнозира: Многу топло, до 35 степени, еве кога

Ј.К.Д
Се вчитува....