11.8 C
Скопје
24 октомври, 2021

Категорија: Истражувања

Здравје Истражувања Слајдер

5 ЗНАЦИ ДЕКА СТЕ ПРЕЛЕЖАЛЕ КОВИД БЕЗ ДА ЗНАЕТЕ: Што се случува откако вирусот ќе го напушти телото

Еспресо
Најбезбедниот начин да се утврди дали сте имале корона е да тестирате за антитела, дури и ако тие тестови понекогаш не се 100 проценти точни....
Здравје Истражувања Слајдер

ПЕТ ИНТЕРЕСНИ ФАКТИ ЗА МЕНСТРУАЦИЈАТА: Да ја отфрлиме мистеријата

Еспресо
Како жени, менструацијата е нешто со кое се занимаваме секој месец. Како и да е ние сè уште се кикотиме/се згрчуваме/бегаме од идејата отворено да...
Здравје Истражувања Слајдер

ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Ако пиете вода од пластично шише внимавајте на овие состојки

Еспресо
Повеќето пластични шишиња со вода содржат опасна хемикалија наречена бисфенол А, попозната како „BPA“. Оваа хемикалија делува како синтетички хормон и може да го загрози...
Здравје Истражувања Слајдер

РАДИОХИРУРГИЈА ЗАГРЕБ: Болница со фасцинантни резултати во третманот на најтешките форми на рак

Еспресо
Кога часовникот ќе отчука 8 часот, советот во специјалната болница „Радиохирургија Загреб“ започнува со работа. На масата седат истакнати хирурзи, онколози, физичари, радио-онколози, сите луѓе...
Здравје Истражувања Семејство Слајдер

РАСТЕЊЕ СО ДОМАШНО МИЛЕНИЧЕ: Помал ризик за алергии, децата ќе бидат поактивни од нивните врсници

И. Т.
Грижата за куче може да им помогне на децата да останат активни. Малите деца кои имаат кучиња вежбаат 11 минути дневно повеќе од нивните врсници...
Здравје Истражувања Слајдер

ИСТРАЖУВАЊЕ: Луѓето кои јадат повеќе млечни масти имаат помал ризик од срцеви заболувања

И. Т.
Луѓето кои консумираат повеќе млечни масти имаат помал ризик од кардиоваскуларни заболувања отколку оние кои ги консумираат во помала мерка, покажува новата студија. Меѓународен тим...
Здравје Истражувања Слајдер

ШТО ЗНАЧИ КОГА СОНУВАТЕ ДЕКА ПАЃАТЕ: Психолозите имаат објаснување

И. Т.
Скоро на секој од нас му се случило некогаш да се разбуди од сон испотен, исплашен, а срцето како да сака да му излезе од...
Истражувања Семејство Слајдер

ИСТРАЖУВАЊЕ: Родителите ги крштеваат децата како негативците од „Марвел“

Еспресо
Потрагата по совршено и несекојдневно име за новото бебе не е секогаш лесно, па затоа некои родители во потрага по инспирација посегнуваат кон филмовите на...
Здравје Интима Истражувања Слајдер

ИСТРАЖУВАЊЕ: 4 факти за сексот кои сигурно не ги знаете

Еспресо
Според „Националната анкета за сексуално здравје и однесување“, собрана од истражувачите во „Центарот за промоција на сексуалното здравје“ на Универзитетот во Индијана, научници им поставија...
Здравје Интима Истражувања Слајдер

НОВО ИСТРАЖУВАЊЕ: Сексуално активните луѓе над 50 години имаат подобра меморија

И. Т.
Сексуално активните луѓе на возраст над 50 години имаат подобра меморија, открива едно истражување. Според една неодамнешна студија објавена во „Archives of Sexual Behavior“, вклучувањето...