ЧУДЕСНО РАСТЕНИЕ: Кантарионот ги ублажува и симптомите на депресија

Кантарионот е познат како лек за разни заболувања. Расте на пасишта, ливади, карпести предели и цвета од мај до септември, во зависност од климата. Може да достигне висина до 60 см, има специфичен мирис, горчлив вкус и е богат со железо, етерични масла, смола, каротен, колин и витамин Ц.

Во последниве години, кантарион стана попопуларен како средство за ублажување на симптомите на депресија. Имено, постојат бројни научни студии кои потврдуваат дека хиперфоринот, важна состојка во кантарион, го спречува разградувањето на серотонинот, хормонот одговорен за доброто расположение. Благодарение на тоа, ова моќно растение ги ублажува симптомите на депресија и има позитивен ефект врз состојбата на нашиот дух.

Помага и при несоница

Мелатонинот, кој се лачи во телото за време на спиењето, исто така е присутен во кантарион, така што ова растение може да се користи и како ефикасен и природен лек против несоница.

Покрај тоа, кантарионот помага при проблеми со гастритис, чир на желудникот, болки во бубрезите, болести на слезината и мочниот меур, изгореници, хемороиди…

Хиперицинот, најважната активна компонента на кантарионот, е само уште едно од низата лековити својства на ова магично растение. Го спречува развојот на бактерии и вируси и на тој начин ги смирува воспалителните процеси во телото.

кантарион

Чај, масло, таблети, дури и вагиналети

Кантарион се користи во форма на чај, масло, капки, капсули, таблети, вагиналети… Чајот од кантарион е одличен за лекување на воспалителни и болни состојби на внатрешните органи. Освен ако не е поинаку наведено на пакувањето, чајот од кантарион се подготвува со 200 грама врела вода и малку сушено цвеќе и лисја од растението. Оставете го да отстои најмалку 10 минути и пијте го незасладено неколку пати на ден.

Од друга страна, ако кантарионот се користи за правење масло за изгореници и рани, ставете четири големи лажици цвет од кантарион во тегла и оставете да стои еден ден. Прелијте ги со литар маслиново масло, затворете ја теглата и оставете да отстои шест недели. Со добиенит балсам можете да лекувате рани, осип, изгореници, хемороиди…

Некои студии покажуваат дека кантарионот, исто така, го спречува развојот на малигни клетки, но овој ефект се уште не е клинички потврден.

Слични објави

(ФОТОГАЛЕРИЈА) НЕВЕРОЈАТНА УБАВИНА ВО ЖЕЛЕЗНИЦА: Дворот на Митко и Снежана не може да се опише со зборови!

Ј.К.Д

БИЛИ АЈЛИШ ОТКРИВА: Луѓето се плашат од големи гради, изгубив многу следбеници поради нив

Еспресо

СЛАВЧО ПОПОСКИ ПРОГНОЗИРА: Драстични промени, доаѓа вистинско лето!

Ј.К.Д

ПРИРОДЕН РЕЦЕПТ: Мед и лук за подобар имунитет

Еспресо

ИСТРАЖУВАЊЕ: Луѓето кои јадат повеќе млечни масти имаат помал ризик од срцеви заболувања

И. Т.

ДНЕВЕН ХОРОСКОП ЗА 24 СЕПТЕМВРИ: Некои разговори можат да придвижат нови интереси

И. Т.
Се вчитува....