5.8 C
Скопје
15:15 - 3 декември, 2023

Како најлесно да го наутрализирате никотинот во вашето тело

Кога пушите цигара, никотинот циркулира во крвта во просек шест до осум часа. Поголемиот дел од тој никотин се елиминира во урината. Потребни се 48-72 часа за да се исфрли преостанатиот никотин од вашето тело.

Витаминот Ц е најпознатата супстанца за исфрлање на никотинот од крвотокот, го подобрува метаболизмот и создава бели крвни зрнца.

Зголемувањето на внесот на овошје и зеленчук може да ви помогне да се откажете од пушењето поради следниве причини:

– Зависноста од никотин е намалена

– Високата содржина на влакна прави да се чувствувате повеќе сити – пушачите понекогаш го мешаат гладот ​​со желбата за цигара. За разлика од месото, алкохолот и пијалоците со кофеин, овошјето и зеленчукот не го подобруваат, а може дури и да го влошат вкусот на тутунот.

Кој е најдобриот начин да се ослободите од никотинот?  

Вода  

Никотинот го дехидрира телото, па затоа е неопходно внесува повеќе вода за да му се помогне на телото да го исфрли никотинот.

Коприви  

Оваа билка е полна со железо и е корисна за дезинфекција, а одлична е и во борбата против инфекциите.

Зеленчук  

Јадењето повеќе целер, тиквички, грав, па дури и краставица може да ја намали зависноста од никотин. Не јадете многу сладок зеленчук, со многу шеќер, бидејќи прекумерните количини на гликоза ги активираат областите на мозокот одговорни за уживање и задоволство. На овој начин, гликозата може да ја поттикне желбата за цигари.

Портокал

Портокалот содржи високо ниво на витамин Ц кој може да го замени витаминот Ц во вашето тело што го намалува пушењето. Јадењето портокал може да го забрза метаболизмот и да го намали стресот.

Киви

Кивито помага да се елиминира никотинот од телото и е преполно со витамините А, Ц и Е кои ги намалува пушењето.

Сок од морков

Сокот од морков ги има витамините А, Б, Ц, К кои помагаат да се елиминира никотинот од телото. Никотинот ја оштетува и кожата, а сокот од морков содржи многу витамини кои се добри за кожата.

Брокула

Содржи високо ниво на витамини Б5 и Ц. Брокулата содржи супстанца која ги штити белите дробови од оштетување од токсини.

Спанаќ

Богат е со витамини и фолна киселина, па затоа е корисен за вашето тело, а особено е добар за уништување на вкусот на тутунот.

 

Слични објави

(Видео) Дино Мерлин напишал три песни за новиот албум на Здравко Чолиќ: Отсекогаш се дружев со сараевскиот народ

Еспресо

(Видео) Марија Шерифовиќ: Мразам поделби, баба ми се молеше на Исус, а дедо ми беше муслиман

Еспресо

Британците реагираа на новите напади врз Кејт Мидлтон: „Колку повеќе Меган ја напаѓа Кејт, толку нејзината популарност сè повеќе расте“

Еспресо

„Целиот живот ми помина низ глава, не се плашев“: Калина Ковачевиќ ја опишува клиничката смрт и нејзината борба за живот

Еспресо

(Фото) Аца Пејовиќ е кум на Александра Пријовиќ, но не е само тој: Еве која кошаркарска ѕвезда ги венчаваше Прија и Филип

Еспресо

„Бев ограбен во Македонија, не ми ги оставија ни гаќите“: Дејан Милиќевиќ открива кои Македонки му помогнале, а на што не сака да се сети!

Еспресо
Се вчитува....