9.8 C
Скопје
00:28 - 27 февруари, 2024

Унгарскиот премиер Виктор Орбан провокатор – носи шал со мапа на голема Унгарија

Унгарскиот премиер Виктор Орбан на последниот натпревар на унгарската фудбалска репрезентација се појави со шал на кој беше испечатена картата на „Голема Унгарија“ на која има и парче Трансилванија. Сликите се објавени на неговата Фејсбук страница, пренесува Романиан журнал.

Картата на Голема Унгарија е симбол на унгарскиот ревизионизам кој се почесто го користат функционерите од Будимпешта.

Потегот на Орбан доаѓа само неколку дена по дискусијата со романскиот министер за надворешни работи во која двајцата официјални лица се осврнаа и на „прашањето на приватните посети на Романија од страна на некои унгарски официјални лица и несоодветните јавни изјави испратени од нив“.

Слични објави

Популарен рапер убиен во Амстердам: Го изрешетале на улица

еспресо

„Пукна тиквата“: Ана Николиќ е повторно сама, го остави дечкото

Еспресо

(Фото) Теодора Џехверовиќ продолжува да шокира: Се одлучи за нова тетоважа, а местото кое го одбрала е многу провокативно

Еспресо

(Фото) Семејна идила: Ќерката на Гоце Тодоровски го прослави роденденот со најблиските

Еспресо

(Фото) Лепа Брена наздравува со шампањ во Монте Карло: Пејачката се пофали со погледот од луксузното Монако

Еспресо

Јована Јоксимовиќ за односот со ќерката на Жељко: „Јас не можам да ѝ бидам ни мајка, ни другарка“

Еспресо
Се вчитува....