4.8 C
Скопје
07:08 - 27 февруари, 2024

Ознака : никотин

Здрави навикиЗдравјеЛајфстајлСекојдневиеСлајдер

Никотин или кофеин, што носи поголем ризик?

Еспресо
Професорот Нистром нагласи дека е важно да се направи разлика помеѓу опасностите од пушењето тутун и консумирањето на никотин без чад и согорување. Никотинот несомнено предизвикува...
Здрави навикиЗдравјеСлајдер

Како најлесно да го наутрализирате никотинот во вашето тело

Еспресо
Кога пушите цигара, никотинот циркулира во крвта во просек шест до осум часа. Поголемиот дел од тој никотин се елиминира во урината. Потребни се 48-72 часа...
Дестинации и ДегустацииСлајдерХрана

Популарни кулинарски митови разоткриени од науката!

jasmina.kantardzieva
Уживањето во храната се смета за едно од најважните светски задоволства иако во суштина се работи за егзистенцијална потреба. Без разлика дали сакате да ги...
ЛајфстајлСекојдневие

Најчестите предрасуди во кои повеќето од нас (неразумно) веруваат

Еспресо
Колку пати цврсто сте верувале во нешто што се покажало како неточно или погрешно? Широката распространетост на различни верувања, несоодветно интерпретирани информации, некритичко размислување, но...
Ви ПрепорачувамеЗдрави навикиЗдравјеСлајдер

Проф. д-р Тониќ Рибарска: Концептот на ,,намалување на штети” може да ги минимизира штетните ефекти од тутунот

Еспресо
Неодамна беше презентиран мултидисциплинарниот проект „Социјален пристап и прифаќање на намалување на штети преку наука и истражување“ спроведен од Центарот за стратегиски истражувања „Ксенте Богоев“ при Македонската Академија на...
Здрави навики

Која храна го чисти организмот од никотин?

Еспресо
Сите знаеме за негативните ефекти предизвикани од цигарите и никотинот. Ако сте поранешен пушач или сте пушач кој сепак сака да си го подобри здравјето,...
Здрави навики

Може ли никотинот да помогне во борбата со коронавирусот?

Еспресо
Пушачите се дел од ризичната група при инфекциите со коронавирусот. Нивниот тек на болеста, според едно истражување објавено во во „Чајниз Медикал Журнал“, главно минува...
Секојдневие

Природни намирници кои ги чистат белите дробови од никотин

Еспресо
Ако сте пушач, вклучете ги овие намирници и суплементи во вашето секојдневно мени, и тоа во убава доза. Кромид Најделотворна намирница за прочистување на белите...