Ознака : печурки

Здрави навики

Една печурка има повеќе витамини и минерали отколку цела чинија зеленчук: Еве што се може да лекува оваа моќна намирница!

Еспресо
Хранливата вредност на печурките е голема, а тие исклучително се богати со протеини... Овие шумски плодови ги содржат сите есенцијални аминокиселини, а богати се и...
Гастро марифети

Најдобриот готвач во светот СЕКОГАШ И БЕЗ ИСКЛУЧОК го почитува ОВА ЗЛАТНО ПАРАВИЛО кога подготвува ПЕЧУРКИ!

Igor
Печурките се редовна намирница на српските трпези – евтини се, вкусни и добро одговараат со цела низа различни специјалитети. Но, уверени сме дека секогаш ги...
Гастро марифети

ИСХРАНА ВО БОЈА: Како белата храна ве прави поздрави?

Igor
Белата боја на храната најчесто се поврзува со „лоши јаглехидрати“ како брашното, печивата, белиот ориз и многумина веруваат дека белата храна не е здрава. Но,...
Гастро марифети

Совршени крцкави грицки: Поховани печурки (РЕЦЕПТ)

Igor
Нема да му одолеете на вкусот на ова интересно предјадење… Состојки: – 500 гр свежи шампињони – 100 грама брашно – 2 јајца – 50...
Здравје

Кафе со печурки е новиот супернапиток по кој полуде светот

Igor
Можеби звучи како чудна комбинација, но секако вреди да се проба. Сте забележале дека на Инстаграм се почесто и почесто ви излегуваат слики од луѓе...
Гастро марифети

Полнети шампињони

Igor
Состојки: 12 цели шампињони 2 главици кромид 150 гр кајмак 3 лажици пармезан сол, бибер, масло Подготовка: Исчистете ги печурките. Отстранете ги дршките, па настрана...
Гастро марифети

Печурки во сос од бело вино (РЕЦЕПТ)

Igor
Ова превкусно јадење се подготвува од едноставни состојки, а е превкусно и може да го подготват и почетниците. Исто така, овој оброк е и доста...
Гастро марифети

Предлог за денешниот ручек – Фантазија од вкусови: Компир и тиквички во сос од печурки

Igor
Пробајте го овој превкусен и едноставен рецепт за компир и тиквички запечени во рерна на малку поинаков начин. Ќе почувствате фантазија од вкусови и ќе...