28.4 C
Скопје
16:45 - 25 јуни, 2024

Ознака : сирење

Дестинации и ДегустацииСлајдерХрана

Грчка тиропита: Брза пита со сирење која ќе ве освои „од прва“

Еспресо
Состојки: 5 јајца 200 гр брашно 500 гр фета сирење 200 гр кашкавал 180 гр кисела павлака 1 дл масло 1 лажичка прашак за пециво...
Дестинации и ДегустацииХрана

Пот­пе­че­ни ма­ка­ро­ни со тик­вич­ки и си­рење

Еспресо
Сос­тојки: 500 гр ма­ка­рони 10 гр сол 100 мл мас­ло за ја­дење 2 тик­вички 500 гр крав­јо си­рење 200 мл ки­се­ла пав­лака 3 јајца Под­го­товка:...
Ви ПрепорачувамеИнтервјуСлајдер

Бошко Лепчески: Галичките мајстори прават бренд, но сирењето не е платено колку што вреди

Јасмина Кантарџиева Димков
Галичкото традиционално овчо сирење е единствено – од местото каде овците пасат до начинот и кој го прави сирењето, народно кажано „бач“, па до „мандрата“...
Дестинации и Дегустации

Тајната на квалитетното солило: Сирењето купено од продавница може да добие уникатен вкус со малку труд

М.Р.
За да се подготви сирење, потребна е мајсторија. Дури и да успеете во тоа, треба да знаете дека неговото чување е еднакво важно како и...
Здрави навикиЗдравјеЛајфстајлСекојдневиеСлајдер

ПРЕД СПИЕЊЕ: Научниците тврдат дека ОВАА НАМИРНИЦА ги топи килограмите!

Еспресо
Стартот на диетата никогаш не е лесен, особено што мора да ги смениме навиките и да прифатиме нови. Кога ќе се навикнеме на еден начин...
Дестинации и ДегустацииЕспресоЖенски печатСлајдер

ШЕФ БРАНКО ПОПОСКИ НИ ПОДГОТВИ ТАРТ СО ЧОКОЛАДА, СИРЕЊЕ И ЛИМОН: Чинија полна љубов!

Еспресо
25 рецепти за 25.000 илјади вкусни и здрави навики со Cooking with Branko. За мене љубов е секој ден и секој момент, a овој ден...
Ви ПрепорачувамеДестинации и ДегустацииЖенски печатСлајдер

ОД КУЈНАТА НА ТЕА: Мафини со спанаќ и сирење, совршени за брз топол оброк

Ј.К.Д
Започнавме убава соработка со една врвна готвачка која секое јадење го претвара во магија од вкусови – Теодора Георгиевска. Оваа извонредна мајсторка и една од највлијателните...
Дестинации и ДегустацииЖенски печатСлајдер

ВО МАКЕДОНИЈА, КАКО ВО СЛОВАЧКА: „Липтауер“ – постарото братче на „Урнебес“

Еспресо
Липтауер е класично јадење што обично се состои од различни видови свежи или крем сирења, помешани со мелена пиперка и разновидни свежи билки и зачини....
Секојдневие

Легални намирници чија прекумерна употреба предизвикува халуцинации

Еспресо
Постојат намирници кои секојдневно ги користите, а чија зачестена употреба може да предизвика халуцинации. Затоа добро размислетепред да кажете „само уште малку“… Ако ги јадете...
Секојдневие

Неодоливо вкусно: Полнето пилешко со спанаќ и фета сирење (РЕЦЕПТ)

Еспресо
Ви претставуваме рецепт за полнето пилешко месо, со спанак, лук и фета сирење. Овој рецепт може да се подготви и во тавче или на скара,...