24.8 C
Скопје
08:39 - 13 јуни, 2024

Ознака : кашкавал

Дестинации и ДегустацииХрана

Малку поинаков оброк: Печен карфиол со павлака и кашкавал

Еспресо
Доколку го барате совршениот здрав и вкусен оброк, овој рецепт е токму за вас. Нашиот нов предлог е печен карфиол со кашкавал и зачини. Потребно...
Ви ПрепорачувамеДестинации и ДегустацииЖенски печатСлајдер

СОЧНО ПЕЧЕНО ПИЛЕШКО СО ПЕЧУРКИ, ПАВЛАКА И КАШКАВАЛ: Брзо, лесно, едноставно, а превкусно!

Ј.К.Д
Нашиот тим започна соработка со една посебна, прекрасна мајсторка во кујна – Мартина Трајаноска. Шармантната Мартина стои зад превкусните рецепти пласирани на инстаграм-профилот (martinascooking). Готви од...
ЛајфстајлСекојдневиеСлајдер

ВИСТИНА ИЛИ МИТ: Дали глувците навистина обожаваат кашкавал?

И. Т.
Уште како деца учиме дека зајаците сакаат моркови, а на глувците омилена храна им е кашкавалот. Но дали е тоа така? Со текот на времето...
Дестинации и ДегустацииЖенски печатСлајдер

(РЕЦЕПТ) ГОТВИМЕ СО ТЕА: Американската класика Mac&Cheese – кремасти потпечени макарони

Еспресо
Започнавме убава соработка со една врвна готвачка која секое јадење го претвара во магија од вкусови – Теодора Георгиевска. Оваа извонредна мајсторка и една од...
Секојдневие

Французин го собори рекордот – Направи пица со дури 254 видови кашкавал!

Еспресо
Јуху! Потраа, но Гинис го призна мојот рекорд и сега ова е официјално. Го очекувам сетификатот како и пописот на сите кашкавали, воодушевено искоментира францускиот...
Дестинации и Дегустации

Совршено за неделен ручек: Пол­нет стек со шунка и кашкавал

Igor
Сос­тојки: 5 пар­чи­ња пи­леш­ки стек 200 гр каш­ка­вал 200 гр шунка 100 гр си­рење 5 јајца 5 ла­жи­ци брашно сенф за­чи­ни по желба Под­го­товка: Пар­чи­ња­та...
Секојдневие

ИСПРОБАЈТЕ! Овие одлични идеи ќе го променат начинот на кој го јадете ПОМФРИТОТ

Igor
Многумина се навикнати да го јадат помфритот во комбинација со кечап, но навиките постојат за да се менуваат. Еве што сè луѓето комбинираат со помфрит...
Дестинации и Дегустации

Потпечени полнети солени палачинки (РЕЦЕПТ)

Igor
Полнетите солени палачинки се одлична идеја за брз ручек или вечера, во денови кога немате многу време за готвење. Тесто: 300 мл млеко 2 јајца...
Дестинации и Дегустации

Салатата со овие три главни состојки е вистински оброк за секого (РЕЦЕПТ)

Igor
Ни пристигна летото и вистинските тропски горештини, па доколку сте љубители на полесната храна без јаглени хидрати, или сте на кето-диета, тогаш ова е вистинскиот...
Дестинации и Дегустации

Топли крокети од компир полнети со кашкавал (РЕЦЕПТ)

Igor
Превкусни крокети од компир кои се топат во уста, пробајте ги нема да зажалите… Потребни состојки: 700 г компири, варени половина јајце 30 г брашно...