Ознака : пита

Гастро марифети

Грчка пита – Медитеранско задоволство кое топло ви препорачуваме да го пробате!

Еспресо
Вкусот на путерот, спанаќот и сирењето ја праваат оваа медитеранска солена пита незаборавна. Ваквото јадење може да го консумирате како предјадење или за вечера со...
Гастро марифети

Грчки колач ПОРТОКАЛОПИТА (рецепт)

Еспресо
Подгответе го традиционалниот, превкусен колач од Грција, по оригинален рецепт. Потребни намирници – 400 грама кори за пита, 4 јајца, 100 грама шеќер, 400 грама...
Гастро марифети

СПЕЦИЈАЛИТЕТ ОД ВРАЊЕ: Традиционална пита со три задолжителни состојки (РЕЦЕПТ)

Igor
Во Врање традиционално се подготвува питата самса, која ја има во речиси секое домаќинство. Во основа, задолжителни се три состојки: бел лук, кори и кисело...
Гастро марифети

Пита со шунка без кори: Оброк кој засекогаш ќе го запаметите (РЕЦЕПТ)

Igor
Направете ја питата на овој начин и уживајте во вкусниот оброк со своето семејство. Состојки: – 3 јајца – 200 мл јогурт – 170 грама...
Гастро марифети

Цвет пита: Појадок за ден полн енергија!

Igor
Интересната цвет пита може да биде совршена декорација и за некоја празнична трпеза, па затоа задолжително запишете си го овој рецепт. Потребно ви е: готови...
Гастро марифети

Грчка пита – Највкусната пита која некогаш сте ја пробале (РЕЦЕПТ)

Igor
Вкусот на путерот, спанаќот и сирењето ја праваат оваа медитеранска солена пита незаборавна. Ваквото јадење може да го консумирате како предјадење или за вечера со...
Гастро марифети

Сочна и вкусна: Пита со праски и суво грозје (РЕЦЕПТ)

Igor
Праските се сега најубавото овошје, а ако од нив направите пита, сите ваши сетила ќе уживаат во неа. Потребно ви е: – 1/2 килограм тенки...
Секојдневие

Прекрасна вечера со магичен вкус: Пита со спанаќ која ќе ја сонувате (РЕЦЕПТ)

Igor
Кога ќе ја направите оваа пита, ќе го соберете целото семејство на маса, а сите ќе бидат воодушевени од нејзиниот магичен вкус. Потребни состојки: –...