8.8 C
Скопје
21:44 - 5 октомври, 2022

Превкусна брза пита од тиквички и сланина

Ќе ве освои со вкусот, но и со едноставноста на подготвувањето. Ако сте за лесен, брз ручек, дегустирајте ја питата со тиквички и сланина.

Од намирници потребни се:

1 поголема тиквичка,

2 лажици кисела павлака,

1 чаша брашно,

2 јајца,

150 грама кашкавал,

150 грама сланина,

малку магдонос,

путер,

сол и црн пипер.

Подготовка

Тиквичката изрендајте ја, посолете ја и оставете ја некое време да ја испушти водата, потоа исцедете ја.

Префрлете ја во сад и помешајте ја со павлаката, брашното, јајцата и исечканиот магдонос. На крајот додадете ја и сланината која претходно сте ја пропржиле.

Убаво измешајте ги сите состојки, па префрлете ги во сад за печење кој сте го подмачкале со путер. Нарендајте од кашкавалот и печете на 200 степени додека питата добие златна боја.

Слични објави

Хари и Меган во конфликт со Нетфликс: Во паника се, сакаат да отстранат делови од документарецот

еспресо

Татјана Алексиќ, професорка по македонски јазик: Децата ни се спремни да го бранат јазикот колку што ние им даваме лични примери

Јасмина Кантарџиева Димков

(ФОТО) Драган Бјелогрлиќ по Скопје го посети и Кавадарци: Присуствуваше на доделувањето на признанието на градоначалникот Митко Јанчев

Еспресо

Почина Лорета Лин: Била ќерка на рудар, се омажила на 15 години и успеала да стане кралица на кантри музиката

еспресо

Неодлучниот Маск конечно пресече: „Ќе го купам Твитер!“

Еспресо

(ВИДЕО) Во знак на солидарност со жените во Иран, шведска пратеничка си ја отсече косата: Додека Иран не се ослободи, нашиот гнев ќе биде поголем од угнетувачите

Еспресо
Се вчитува....