24.8 C
Скопје
08:43 - 13 јуни, 2024

Ознака : зелник

Дестинации и ДегустацииЖенски печатСлајдер

(РЕЦЕПТ)ВО МАКЕДОНИЈА КАКО ВО ХРВАТСКА: Рударска греблица – Питата која од работнично јадење стана легенда

М. Г.
Рударска греблица е солена пита која се состои од фил од сирење што е обвиткан помеѓу два тенки слоја тесто. Филот повремено се збогатува со...
Дестинации и ДегустацииЖенски печатСлајдер

(ФОТО) КОГА ЕДНАШ ЌЕ СЕ ВЉУБИШ ВО МЕСЕЊЕ, НЕМА БЕГАЊЕ: Габи Атанасова нè учи како да си направиме питулици и мазник

Марија Гегоска
Галаба Стојановка Атанасова или накратко Габи е родена во село Лубница, а денес живее во Битола и е позната по умешноста на своите раце и...
Ви ПрепорачувамеВи препорачуваме на СПДестинации и ДегустацииЖенски печатСлајдер

(ВИДЕО+ФОТО) ВО ЉУБОЈНО НА ГАСТРО ПРОСВЕТИТЕЛСТВО: Баба Трајанка ни покажа како се прави сукан зелник!

Марија Гегоска
Зад седум планини, ливади и долини се наоѓа селото Љубојно. Се наоѓа во областа на Ресен, Долна Преспа, и во него сведочат руините на првото...