16.8 C
Скопје
04:07 - 20 мај, 2024

Ознака : технологија

Ви ПрепорачувамеСветСлајдерСцена

Запознајте го новиот Илон Маск, милијардерот – чудо на технологијата на само 25 годишна возраст

Еспресо
Александр Ванг, најновото чудо од Силиконската долина, има само 25 години и има богатство од преку милијарда долари. „Форбс“ го нарече најмладиот милијардер во светот...
ЛајфстајлСлајдер

(ВИДЕО) ЏЕБЕН ДРОН: „БУБАЧКА“ тежи само 196 грама и е одличен за шпионажа!

М.Р.
Може да лета цели 40 минути, па дури и при ветрови посилни од 80 км на час. Британската армија започна со тестирање на мали беспилотни...
ЛајфстајлСветСекојдневиеСлајдер

ШТО Е „ИНСТАГРАМ“: Шефот на компанијата најави промени во новата година

И. Т.
Шефот на социјалната мрежа „Instagram“, Адам Мосери во вторникот вети дека следната година ќе се „преиспита што е „Instagram“. Во видеото објавено на „Twitter“, Мосери...
ЛајфстајлСекојдневиеСлајдер

Дали навистина може некој да ве шпионира преку веб камера или камерата на вашиот телефон?

И. Т.
Дали хакерите навистина можат да ги шпионираат луѓето преку нивните телефони или веб-камери? Одговорот е да. Веб-камерите и камерите на мобилните телефони можат да бидат...
ЛајфстајлСекојдневиеСлајдер

ДАЛИ ПАТИТЕ ОД НОМОФОБИЈA: Луѓе кои не можат без својот мобилен телефон

И. Т.
Ако не можете да излезете од дома без вашиот мобилен телефон, не одете ниту во тоалет или на трчање без него, можеби и вие страдате...
ЗдравјеСлајдер

Трик на професорот од универзитетот МИТ за посреќен живот и помалку лутина

Еспресо
Среќата и внатрешниот мир делуваат како недостижни богатства во современиот свет. Алан Лајтман, писател, есеист, физичар и професор на славниот универзитет МИТ, добро го знае...
ВестиСветСлајдер

(ВИДЕО) Елон Маск го претстави роботот-човек: Оптимус ќе пазари и поправа наместо вас!

Еспресо
„Ќе биде висок малку повеќе од пет метри, тежок 60 килограми и ќе има екран наместо лице. Ќе може да носи 56 килограми и да...
ВестиСвет

Илон Маск има уште поголеми планови за „Tesla“: Но, дали има конкуренција?

Еспресо
Познатиот производител на електрични автомобили „Tesla Inc“, оваа година може да продолжи со неверојатниот раст што го доживеа во 2020 година. Акциите на компанијата „скокнаа“...
ВестиСвет

„WhatsApp“ ги одложува новите промени за приватност: Корисниците се „преместуваат“ на други апликации

Еспресо
„WhatsApp“ ги одложува новите планови за приватност на корисниците по масовните реакции од јавноста, пишува „Си-Ен-Ен“. Минатиот месец, „WhatsApp“ започна да ги известува своите корисници...
СветСцена

Пронаоѓачот на „World Wide Web“ најавува редизајн на сајбер просторот: Луѓето треба да имаат контрола

Еспресо
Сер Тим Бернерс – Ли, британскиот компјутерски научник, кој доби посебно признание за измислување на интернет системот за навигација, познат како „World Wide Web“, сака...