„WhatsApp“ ги одложува новите промени за приватност: Корисниците се „преместуваат“ на други апликации

„WhatsApp“ ги одложува новите планови за приватност на корисниците по масовните реакции од јавноста, пишува „Си-Ен-Ен“.

Минатиот месец, „WhatsApp“ започна да ги известува своите корисници за нови правила за користење и политика за приватност на податоците, за кои луѓето мораа да се согласат доколку сакаат да продолжат да ја користат апликацијата по 8 февруари.

Но, еден дел од оваа идеја на компанијата предизвика загриженост кај луѓето околу приватноста и заштитата на нивните податоци. Ова придонесе корисниците масовно да си најдат замена за „WhatsApp“ и да преминат кон други конкурентски апликации како „Signal“.

Но, сега од компанијата „WhatsApp“ велат дека ажурирањето се одложува до 15 мај.

unsplash

Свесни сме дека многу луѓе се збунија од нашето неодамнешно известување. Имаше многу дезинформации што предизвикаа дополнителна загриженост и сакаме да им помогнеме на сите да ги разберат нашите принципи и факти“, изјавија од компанијата во петокот, објавувајќи го новиот датум.

Политиката за приватност на податоци на „WhatsApp“ вели дека информациите што ги собира од корисниците може да бидат споделени со други компании на „Facebook“ со цел да „помогнат во работењето, поддршката и пласманот на услуги на „WhatsApp“ и понудите на другите компании“.

Во петокот, од компанијата истакнаа дека нивната платформа има „end-to-end“ енкрипција, што значи дека од „Facebook“ не можат да ги видат приватните пораки на корисниците. Исто така, тие тврдат дека апликацијата не води евиденција за тоа дали и кои корисници ја користат опцијата за повикување или испраќање пораки.

Тие велат дека не може да се види доколку корисникот сподели локација и дека не се споделуваат контактите на корисникот со „Facebook“.

Twitter
Twitter

Последен пат „WhatsApp“ направи слична промена во политиката за приватност на глобално ниво во 2016 година. Тогаш, тие им понудија можност на корисниците да се откажат од споделување податоци со „Facebook“. Но, во ова последно ажурирање, таа опција веќе не е достапна. Тоа значи дека само оние кои ја исклучиле таа опција во 2016 година, нема да бидат погодени од новите промени.

Ажурирањето не ги менува практиките на споделување податоци на „WhatsApp“ со „Facebook“ и не влијае на тоа како луѓето комуницираат приватно со пријателите или семејството каде и да се светот“, изјави портпаролот на „WhatsApp“ претходно оваа недела.

Тој воедно истакна и дека компанијата останува „длабоко посветена на заштитата на приватноста на луѓето“.

Преземено од Слободен Печат.

Слични објави

СЗО за вториот бран: Короната наликува на шпанскиот грип, можат да умрат милиони

Гости ќе се најдат, ама каде да се сместат?!

Изгор скапо е, да се лекувате од ковид-19 дома!

Слободен Печат

Мицкоски: „Коњ, коњ, давам кралство за коњ!“

Откриен кој е најголем фактор на ризик: Оваа болест предизвикува најголеми компликации со коронавирусот

Слободен Печат

Нападнат Беким Асани: Планирам да купам пиштол, не може кој како ќе стигне да ме тепа!

Слободен Печат

Остави Коментар

19 − Шестнаесет =

Слични објави

Црна Гора нема да биде ниту Српска Спарта, ниту покраина на Голема Албанија

Слободен Печат

Студија: Секој петти пациент хоспитализиран заради коронавирусот во Германија починал од последиците на болеста

Заев: Никој нема да биде изоставен со четвртиот пакет мерки (ВИДЕО)

Слободен Печат

Нагорно Карабах е закана за регионалниот мир

Слободен Печат

„Бритиш ервејз“ ги прекина сите летови кон и од Кина

Слободен Печат

Ќе се забранат настани, бизнисите ќе затвораат по 23 часот и автобусите ќе возат полупразни

Слободен Печат
MacedonianAlbanianBulgarianSerbian