7.8 C
Скопје
17:52 - 6 декември, 2023

Категорија: Цвеќе

СлајдерЦвеќе

Откриено идеално растение кое може да се засади во неплодната почва на Марс

Еспресо
Условите на Црвената планета се навистина сурови, а исклучок не е ниту земјиштето на неа. Почвата не само што е посна и без органска материја...
Ви ПрепорачувамеСлајдерЦвеќе

(Фото) Убиец во саксија: зошто овие две цвеќиња НИКОГАШ не треба да се чуваат дома – а често се во македонските домови

Еспресо
Необјаснет растителен феномен. Повеќето луѓе сакаат да го украсуваат својот дом со саксиски растенија, но сепак, не се сите цвеќиња добредојдени дома. Вазните и саксиите...
СлајдерЦвеќе

(Фото сторија) Анета Ристевска ни ги отвори вратите на нејзиниот рај во Битола: „Цвеќето е како дете“

Ј.К.Д
Анета Ристевска е голема љубителка на цвеќиња, а тоа се гледа и од нејзиниот прекрасен двор во Битола, каде таа го наоѓа својот мир. –...
СлајдерЦвеќе

(Фото) Дворчето на Саве е атракција во Германија: „Ги сакам цвеќињата, ги сакам и луѓето“

Ј.К.Д
Разговараме со струмичанката Саве Митева на нашата омилена тема – цвеќињата. Саве е од Муртино, а нејзиниот сопруг од Босилово. Од пред седум години тие...
Цвеќе

(Фото сторија) Македонски пресладок двор во Германија: Валерија ни покажа како да се уреди мал простор

jasmina.kantardzieva
Валерија Атанасовска е Македонка со адреса на живеење во Германија.  Семејството Атанасовски живее во живописното германско село Доквајлер, на три километри од градот Даун. Валерија...
Ви ПрепорачувамеЦвеќе

(Фото сторија) Цветен раскош во најстарата штипска населба: Ружа си го заслужи своето цветно име

Ј.К.Д
Ружа Димова има цветно име (кое сосема го опрадува), во пензија е, и со љубов е посветена на дворот. За жал, сопругот ѝ починал, а...
Ви ПрепорачувамеДестинации и ДегустацииЖенски печатСлајдерЦвеќе

(Фото) Македонска страст во белгискиот двор на Весна Стојкоска: „Корените вечно ќе ги негувам, како што ги негувам и овие цвеќиња“

Ј.К.Д
Со задоволство разговараме со Весна Стојкоска, прилепчанка, или како што вели – „родена и живеена тутунарка“. Дипломирала на трговското училиште, а во Белгија дошла во...
Ви ПрепорачувамеДестинации и ДегустацииСлајдерЦвеќе

(Фото) „Секој ден по неколку пати поминувам покрај секое цвеќе посебно“: Цветната приказна на Валентина Андонова

Ј.К.Д
Разговараме со Валентина Андонова, родена во Велес, во едно од најстарите и најпознатите маала на градот, Којник. – Родната куќа беше правена по онаа турска...
Ви ПрепорачувамеДестинации и ДегустацииЖенски печатСлајдерЦвеќе

Цветна поезија на стотина квадратни метри, Елена Дамчевска ни ги отвори вратите на нејзиниот двор и дом

Ј.К.Д
Го посетивме скопскиот двор на Елена Дамчевска, по професија економист, таа работи во финансискиот сектор.  Оваа голема љубителка на цвеќињата и природата сама е одговорна...