23.8 C
Скопје
09:41 - 15 јуни, 2024

Ознака : цвеќе

СветСлајдерСцена

(Видео) Малиот принц Луис стана хит на Интернет со гестот кога ѝ подари цвеќе на сестра си: „Колку трогателно, тој е вистински џентлмен“

Еспресо
Социјалните мрежи брујат за необичниот чин на 4-годишниот принц Луис, најмладиот син на принцот и принцезата од Велс Вилијам и Кејт Мидлтон. На пат кон...
ЛајфстајлРетроСекојдневиеСлајдерСтил

Што (не) треба да правите денес на Св.Јован Милостив: Парите потрошени на 25 ноември за нешто долгоочекувано брзо ќе се вратат

Еспресо
Православните на овој ден – 25 ноември- се сеќаваат на Александрискиот патријарх Јован Милостив. Народот верува дека ова е последниот ден од годината кога можеш...
Ви ПрепорачувамеИнтимаЛајфстајлСекојдневиеСлајдерСтил

Животот магично ќе ви процвета: Овие растенија дома носат ПАРИ, СРЕЌА и ЉУБОВ!

Еспресо
Цвеќињата не само што го разубавуваат и освежуваат домот, туку вистинските познавачи добро знаат дека некои растенија штом ги чувате дома со љубов, магично ќе...
Ви ПрепорачувамеСлајдерЦвеќе

(Фото) Убиец во саксија: зошто овие две цвеќиња НИКОГАШ не треба да се чуваат дома – а често се во македонските домови

Еспресо
Необјаснет растителен феномен. Повеќето луѓе сакаат да го украсуваат својот дом со саксиски растенија, но сепак, не се сите цвеќиња добредојдени дома. Вазните и саксиите...
СлајдерЦвеќе

(Фото) Дворчето на Саве е атракција во Германија: „Ги сакам цвеќињата, ги сакам и луѓето“

Ј.К.Д
Разговараме со струмичанката Саве Митева на нашата омилена тема – цвеќињата. Саве е од Муртино, а нејзиниот сопруг од Босилово. Од пред седум години тие...
Ви ПрепорачувамеДестинации и ДегустацииЖенски печатСлајдерЦвеќе

(Фото) Македонска страст во белгискиот двор на Весна Стојкоска: „Корените вечно ќе ги негувам, како што ги негувам и овие цвеќиња“

Ј.К.Д
Со задоволство разговараме со Весна Стојкоска, прилепчанка, или како што вели – „родена и живеена тутунарка“. Дипломирала на трговското училиште, а во Белгија дошла во...
Ви ПрепорачувамеДестинации и ДегустацииСлајдерЦвеќе

(Фото) „Секој ден по неколку пати поминувам покрај секое цвеќе посебно“: Цветната приказна на Валентина Андонова

Ј.К.Д
Разговараме со Валентина Андонова, родена во Велес, во едно од најстарите и најпознатите маала на градот, Којник. – Родната куќа беше правена по онаа турска...
Ви ПрепорачувамеДестинации и ДегустацииЖенски печатСлајдер

(Фото сторија) Во преубавото Пештани – преубав двор, Менка ни ги отвора вратите на цветното царство покрај Охридското Езеро

Ј.К.Д
Разговараме со Менка Чичоска, дама со широка насмевка и огромна љубов кон природата, а која исто толку љубов вложува и во работата што ја работи...
Ви ПрепорачувамеДестинации и ДегустацииЖенски печат

(Фото сторија) Љубител на цвеќе, махер за фонтани, фурни и аранжирање: Ве запознаваме со Роберт и неговите ремек-дела

Ј.К.Д
Разговараме со Роберт Ѓоргиев, кој не е само љубител на цвеќиња и природа воопшто, туку тој е и креативец, уметник и занаетчија. – Уште од мал...
Ви ПрепорачувамеДестинации и ДегустацииЖенски печатСлајдер

(Фото сторија) Каква македонска убавина! Свето парче земја за цвеќиња и овошки е градината на семејство Блажески во Свето Митрани

Ј.К.Д
Љупчо и Весна Блажески се земјоделско семејство, а цвеќиња одгледуваат отстекогаш со голема љубов, секоја година – како што велат – сè повеќе и повеќе....