10.8 C
Скопје
10:10 - 10 декември, 2022

Што (не) треба да правите денес на Св.Јован Милостив: Парите потрошени на 25 ноември за нешто долгоочекувано брзо ќе се вратат

Православните на овој ден – 25 ноември- се сеќаваат на Александрискиот патријарх Јован Милостив. Народот верува дека ова е последниот ден од годината кога можеш да се венчаш и да се согласиш на венчавка. Инаку, ќе треба да се чека до 2023 година (20-26 февруари) или во 2023 година – (23 април).

Нашите пра-пра-баби ги предупредуваа немажените девојки: ако 25 ноември го поминете чисто во женско друштво, до пролет ќе си најдете убаво и верно момче.

Исто така, понежниот пол не треба да избира чевли на 25 ноември со своја пријателка – свршеникот ќе оди кај неа. Нашите предци беа убедени во тоа.

На 25 ноември на сопругите не им се препорачува да им даваат на своите сопрузи зачинета или топла храна. Според популарните народни верувања, тогаш избраниот ќе стане груб на јазикот и скржав во наклонетоста. Спротивниот ефект може да се постигне ако на Свети Јован Милостив му послужите на сопругот ореви и јадења направени со нив.

Уште една забрана за жените на 25 ноември: не треба да бидете „немилосрдни“ со припадниците на спротивниот пол (дури и непознати). Во спротивно, можете да најдете проблеми таму каде што не треба.

На 25 ноември во никој случај не треба да бидете алчни, особено кога купувате или правите подароци или купувате неопходни работи. Се верува дека парите потрошени на 25 ноември за нешто долгоочекувано брзо ќе се вратат. Единственото нешто што подобро е да не се купува овој петок е цвеќето. Нема да донесе радост, веруваше народот.

Слични објави

По што беше познат Рони Тарнер, синот на Тина Тарнер: „Овој пат дадов сè од себе. Не можев да те спасам…“

Еспресо

Путин разочаран од зборовите на Меркел за договорите од Минск: „Кому да веруваме? Довербата на Западот е доведена на нула“

Еспресо

Потпретседателката на Европскиот парламент Ева Каили е приведена во Белгија за случај на корупција: Наводи за примање мито за СП во Катар

Еспресо

„Не ја искривувајте сликата“: По документарецот се огласи портпаролката на Хари и Меган

Еспресо

Астро прогноза за сабота, 10 декември

Еспресо

Северина има посебна порака за голманот на Хрватска откако го победија Бразил

Еспресо
Се вчитува....