10.8 C
Скопје
09:38 - 10 декември, 2022

Попоски: Провејување на снег се очекува понекаде и во населените места, еве кога ќе имаме најстудено утро викендов

Во Скопје и околината времето ќе биде променливо облачно со сончеви периоди. Ќе дува повремено засилен ветер од северозападен правец. Наутро температурите ќе се спуштаат во интервалот од о до 3 степени, додека максималните дневни температури на воздухот ќе се искачуваат во интервалот помеѓу 10 и 12 степени.

– До сабота времето во Македонија ќе се задржи променливо облачно со сончеви периоди а ќе дува и слаб до умерен, особено денес долж Повардарието и во источните предели повремено засилен ветер од северен и од северозападен правец. Температурите ќе се искачуваат во интервалот од 7 до 16 степени,а наутро истите на повеќе места ќе се спуштаат под нулата.  Најстудено утро ќе имаме во сабота кога минималните температури ќе се спуштаат во интервалот од -6 до 2 степени.

Нов влажен и УШТЕ ПОСТУДЕН бран од север се очекува во недела особено доцна попладне и навечер, како и во текот на ноќта кон понеделник и во понеделник кога се очекуваат нови врнежи од дожд. На повисоките места и на планините ќе врне СНЕГ а снежната граница особено во западните и во северните предели локално ќе се спушти дури и под 1000 м.н.в, со што провејување на снег се очекува понекаде и во населените места.

На планинските места и скијачките центри се очекува ново формирање, како и зголемување на снежната покривка – вели метеопрогнозерот Славчо Попоски. 

 

Слични објави

Путин разочаран од зборовите на Меркел за договорите од Минск: „Кому да веруваме? Довербата на Западот е доведена на нула“

Еспресо

Потпретседателката на Европскиот парламент Ева Каили е приведена во Белгија за случај на корупција: Наводи за примање мито за СП во Катар

Еспресо

„Не ја искривувајте сликата“: По документарецот се огласи портпаролката на Хари и Меган

Еспресо

Астро прогноза за сабота, 10 декември

Еспресо

Северина има посебна порака за голманот на Хрватска откако го победија Бразил

Еспресо

„Имав крофни на нозете“ – Тијана Дапчевиќ морала итно да направи операција

Еспресо
Се вчитува....