18.8 C
Скопје
15:23 - 20 април, 2024

Ознака : Двор

БалканСцена

(Видео) Како во бајка: Еве како Карлеуша накитила дома и во дворот

Еспресо
Период е кога естрадните личности се фалат на социјалните медиуми со своите накитени домови или елки. Така и српската турбофолк ѕвезда Карлеуша постираше видео преку...
СлајдерЦвеќе

(Фото сторија) Анета Ристевска ни ги отвори вратите на нејзиниот рај во Битола: „Цвеќето е како дете“

Ј.К.Д
Анета Ристевска е голема љубителка на цвеќиња, а тоа се гледа и од нејзиниот прекрасен двор во Битола, каде таа го наоѓа својот мир. –...
Цвеќе

(Фото сторија) Македонски пресладок двор во Германија: Валерија ни покажа како да се уреди мал простор

jasmina.kantardzieva
Валерија Атанасовска е Македонка со адреса на живеење во Германија.  Семејството Атанасовски живее во живописното германско село Доквајлер, на три километри од градот Даун. Валерија...
Ви ПрепорачувамеЦвеќе

(Фото сторија) Цветен раскош во најстарата штипска населба: Ружа си го заслужи своето цветно име

Ј.К.Д
Ружа Димова има цветно име (кое сосема го опрадува), во пензија е, и со љубов е посветена на дворот. За жал, сопругот ѝ починал, а...
Ви ПрепорачувамеДестинации и ДегустацииЖенски печатСлајдерЦвеќе

(Фото) Македонска страст во белгискиот двор на Весна Стојкоска: „Корените вечно ќе ги негувам, како што ги негувам и овие цвеќиња“

Ј.К.Д
Со задоволство разговараме со Весна Стојкоска, прилепчанка, или како што вели – „родена и живеена тутунарка“. Дипломирала на трговското училиште, а во Белгија дошла во...
Ви ПрепорачувамеДестинации и ДегустацииСлајдерЦвеќе

(Фото) „Секој ден по неколку пати поминувам покрај секое цвеќе посебно“: Цветната приказна на Валентина Андонова

Ј.К.Д
Разговараме со Валентина Андонова, родена во Велес, во едно од најстарите и најпознатите маала на градот, Којник. – Родната куќа беше правена по онаа турска...
Ви ПрепорачувамеДестинации и ДегустацииЖенски печатСлајдерЦвеќе

Цветна поезија на стотина квадратни метри, Елена Дамчевска ни ги отвори вратите на нејзиниот двор и дом

Ј.К.Д
Го посетивме скопскиот двор на Елена Дамчевска, по професија економист, таа работи во финансискиот сектор.  Оваа голема љубителка на цвеќињата и природата сама е одговорна...
Ви ПрепорачувамеДестинации и ДегустацииЖенски печатСлајдер

(Фото сторија) Дворот од басна на г-ѓа Баснаркова на двестотини квадратни „страници“

Ј.К.Д
Денес разговараме со прекрасната цветна дама Јана Баснаркова, жена со презиме кое го оправдува епитетот (басна) на дворот за кој се грижи и кој го...
Ви ПрепорачувамеДестинации и ДегустацииЖенски печатСлајдер

(Фото сторија) Каква убавина „на чекор“ од Кавадарци! Градина и бавча за восхит на пензионерката Павлина

Ј.К.Д
Разговараме со две дами, Славица Панова и нејзината мајка, пензионерка, Павлина Волчева. И двете – големи љубителки на цвеќиња. – Мајка ми е пензионерка, со...
Ви ПрепорачувамеДестинации и ДегустацииЖенски печатСлајдер

(Фото сторија) Во преубавото Пештани – преубав двор, Менка ни ги отвора вратите на цветното царство покрај Охридското Езеро

Ј.К.Д
Разговараме со Менка Чичоска, дама со широка насмевка и огромна љубов кон природата, а која исто толку љубов вложува и во работата што ја работи...