18.8 C
Скопје
13:39 - 1 април, 2023

(Фото сторија) Цветен раскош во најстарата штипска населба: Ружа си го заслужи своето цветно име

Ружа Димова има цветно име (кое сосема го опрадува), во пензија е, и со љубов е посветена на дворот. За жал, сопругот ѝ починал, а децата ѝ заминале во Англија, семејно, па таа сама е посветена на оваа убавина која ѝ ја полни душата.

 

– Кога пред десет години го средувавме дворот ни помогна една екипа за холтикултурно уредување. Имавме доста чемпреси, но минатата година, за жал, ни се исушија – искрена е Ружа.

Таа се грижи за дворот, вели, тоа и е љубов од мали нозе.

Дворот се простира на 240 квадратни метри и се наоѓа во Штип, каде што живее семејството, поточно во најстарата штипска населба, Баби.

– Штом дојде пролетта си правам сопствен расад на цвеќиња. Цвеќињата јас ги купувам и потоа секоја година си ги размножувам, како на пример, гладиолите и други цвеќиња – ни раскажува Ружа.

Има најразновидни цветни убавици во дворот, но има и собни цвеќиња.

– Многу сакам цвеќе – вели Ружа со насмевка. Секако, таа љубов кон цвеќињата ѝ ја читаме и од нејзините очи.

– Бидејќи имам повеќе слободно време, поголем дел од денот го поминувам во дворот. Ова ме исполнува, но и кога одев на работа уживав во одгледување на цвеќиња. Цвеќето се одгледува со љубов – заклучува Ружа.

Инаку, Ружа е членка на Фејсбук групата …ДВОРЧЕТО…, група која ви ја препорачуваме да си станете член и да се изнагледате преубави објави!

Уживајте во фотогалеријата.

Фото – приватна архива

(Фото) „Секој ден по неколку пати поминувам покрај секое цвеќе посебно“: Цветната приказна на Валентина Андонова

Слични објави

(Видео) Ѓоковиќ почести момче со сто евра, неговиот гест предизвика полемики: „Малку е, требал стан во Белград да му купи…“

Еспресо

(Фото) Сите зборуваат за случајот Гвинет Палтроу: Како актерката ја користеше облеката за да победи на суд

Еспресо

(Фото) Уште една старлета сака да проговори за поткуп од Трамп: Плејбој зајчицата зела повеќе пари за молчење од порно ѕвездата Сторми

Еспресо

Трамп им се обрати на своите поддржувачи и им порача: „Тие не доаѓаат по мене, тие доаѓаат по вас“.

Еспресо

Попоски: Зимата ни се враќа, дождови, снег и студено време! Еве кога

Еспресо

Колку ќе го чини Трамп сексот за „една ноќ“: Сторми Даниелс, од новинарка преку порно ѕвезда до фатална „обвинителка“

Еспресо
Се вчитува....