5.8 C
Скопје
14:38 - 3 декември, 2023

Цветна поезија на стотина квадратни метри, Елена Дамчевска ни ги отвори вратите на нејзиниот двор и дом

Го посетивме скопскиот двор на Елена Дамчевска, по професија економист, таа работи во финансискиот сектор. 

Оваа голема љубителка на цвеќињата и природата сама е одговорна за дворот кој се простира на околу стотина квадратни метри, но бројни цвеќиња има и дома.

– За надвор обожавам повеќе цветни растенија, а од домашните – преовладуваат орхидеите и темјанушките.

Одгледувањето цвеќе на Елена секојдневно и одзима два часа, но ако треба да се прочистуваат сувите цветови и листови – вели – може да се задржи и до четири часа.

– На сончева светлина ги изложувам сарделите, петуниите, пркосот, темјанот…, а на североисток останатите цветни растенија – ни открива Елена.

Предизвик кога е во прашање дворот?

– Секогаш да е среден, а потоа се сместувам на лулашката со книга и кафенце за уживање – низ насмевка ни раскажува.

За крај ја прашуваме што би им порачала на оние кои сакаат да започнат со нега и одгледување на цвеќе.

– Најдобро е да почнат со поотпорни цвеќињам како сардели, пркос, кампанула па дури и бегонии – советува таа.

Инаку, Елена е членка на Фејсбук групата …ДВОРЧЕТО…, група која ви ја препорачуваме да си станете член и да се изнагледате преубави објави!

Уживајте во фотогалеријата.

Фото – приватна архива

(Фото сторија) Дворот од басна на г-ѓа Баснаркова на двестотини квадратни „страници“

Слични објави

(Видео) Марија Шерифовиќ: Мразам поделби, баба ми се молеше на Исус, а дедо ми беше муслиман

Еспресо

Британците реагираа на новите напади врз Кејт Мидлтон: „Колку повеќе Меган ја напаѓа Кејт, толку нејзината популарност сè повеќе расте“

Еспресо

„Целиот живот ми помина низ глава, не се плашев“: Калина Ковачевиќ ја опишува клиничката смрт и нејзината борба за живот

Еспресо

(Фото) Аца Пејовиќ е кум на Александра Пријовиќ, но не е само тој: Еве која кошаркарска ѕвезда ги венчаваше Прија и Филип

Еспресо

„Бев ограбен во Македонија, не ми ги оставија ни гаќите“: Дејан Милиќевиќ открива кои Македонки му помогнале, а на што не сака да се сети!

Еспресо

Астро прогноза за недела, 3 декември

Еспресо
Се вчитува....