14.8 C
Скопје
10:03 - 2 јуни, 2023

Цветна поезија на стотина квадратни метри, Елена Дамчевска ни ги отвори вратите на нејзиниот двор и дом

Го посетивме скопскиот двор на Елена Дамчевска, по професија економист, таа работи во финансискиот сектор. 

Оваа голема љубителка на цвеќињата и природата сама е одговорна за дворот кој се простира на околу стотина квадратни метри, но бројни цвеќиња има и дома.

– За надвор обожавам повеќе цветни растенија, а од домашните – преовладуваат орхидеите и темјанушките.

Одгледувањето цвеќе на Елена секојдневно и одзима два часа, но ако треба да се прочистуваат сувите цветови и листови – вели – може да се задржи и до четири часа.

– На сончева светлина ги изложувам сарделите, петуниите, пркосот, темјанот…, а на североисток останатите цветни растенија – ни открива Елена.

Предизвик кога е во прашање дворот?

– Секогаш да е среден, а потоа се сместувам на лулашката со книга и кафенце за уживање – низ насмевка ни раскажува.

За крај ја прашуваме што би им порачала на оние кои сакаат да започнат со нега и одгледување на цвеќе.

– Најдобро е да почнат со поотпорни цвеќињам како сардели, пркос, кампанула па дури и бегонии – советува таа.

Инаку, Елена е членка на Фејсбук групата …ДВОРЧЕТО…, група која ви ја препорачуваме да си станете член и да се изнагледате преубави објави!

Уживајте во фотогалеријата.

Фото – приватна архива

(Фото сторија) Дворот од басна на г-ѓа Баснаркова на двестотини квадратни „страници“

Слични објави

(Фото) Јорданскиот принц Хусеин се ожени со убава архитектка од Саудиска Арабија: Гламурна свадба со 1.700 вип гости

Еспресо

Астро прогноза за петок, 2 јуни

Еспресо

(Видео) Излезе новиот трејлер за продолжението на „Сексот и градот“: Кери му пишува на својот долгогодишен љубовник, Саманта се појавува само во една сцена, Миранда има проблеми во врската, а Шарлот добива нова работа

Еспресо

(Видео) Шакира испрати мистериозна порака за романса со бившиот на Селена Гомез: „Херој, извонреден, прекрасен…“

Еспресо

Среќлии во јуни: Два хороскопски знаци ќе си го подобрат животот и ќе уживаат во промените

Еспресо

(Фото) Сопругата на Брус Вилис им се обрати на фановите во име на семејството: „Продолжуваме да веруваме и никогаш нема да изгубиме надеж“

Еспресо
Се вчитува....