24.8 C
Скопје
14:02 - 13 август, 2022

(Фото) Убиец во саксија: зошто овие две цвеќиња НИКОГАШ не треба да се чуваат дома – а често се во македонските домови

Необјаснет растителен феномен. Повеќето луѓе сакаат да го украсуваат својот дом со саксиски растенија, но сепак, не се сите цвеќиња добредојдени дома.

Вазните и саксиите со цвеќиња додаваат удобност во домот, а некои од нив се дури и корисни за здравјето на луѓето, бидејќи имаат способност да го чистат воздухот и да ги зајакнат функциите на телото. Но, во исто време, постојат и растенија кои се крајно непожелни да се чуваат во стан.

Овие растенија ја вклучуваат дифенбахијата (Dieffenbachia), која е доста честа појава во домовите на многумина.

И покрај тоа што може да се најде во секој втор стан, дифенбахијата е опасна поради отровниот сок што го лачат скршените стебла. Контактот со мукозната мембрана на устата или очите може да резултира со изгореници.

Сличен ефект има и сокот од азалеа, иако последиците од внесувањето на оваа супстанца во организмот може да бидат многу посериозни.

Гадење, печење и прекумерно лачење на плунка се само мал дел од последиците со кои може да се соочи невнимателен сопственик на азалеа. Во некои случаи, отровниот сок од ова растение може да доведе и до смрт.

фото пиксабеј

Слични објави

Цеца го откажа концертот во Црна Гора: „Единаесет човечки животи неповратно згаснаа за неколку минути“

Еспресо

Лоша здравствена состојба на Салман Ружди: „најверојатно ќе го изгуби окото, нервите на раката му се отсечени, а црниот дроб е погоден и оштетен“

Еспресо

Попоски предупредува на голема претпазливост – ИЗРАЗЕНО НЕВРЕМЕ, еве кога (и во Скопје)

Еспресо

Лекарите открија зошто умираат вакцинираните лица кои се инфицираат со коронавирус

Еспресо

Случај Салман Ружди: Полиција пред домот на уапсениот во Њу Џерси; соседите вознемирени: „Во шок сме!“

Еспресо

Која беше Ен Хеч: „Слушам гласови и зборувам со бог“; од травматичното детство до објавување на нејзината бисексуалност

Еспресо
Се вчитува....