7.8 C
Скопје
14:03 - 3 декември, 2023

Руските тенкови донирани за Македонија во 2000-та, отидоа во Украина: Што останува за Македонија?

Северна Македонија и ги предала на Украина тенковите Т-72, ​​испорачани од Русија во 2000 година за време на конфликтот со албанските сепаратисти, пишува рускиот портал „газета“. Конвојот опрема веќе е на пат кон Украина.

Министерството за одбрана на Северна Македонија го потврди трансферот на тенкови од трета генерација Т-72 во Украина. Вкупно, македонската војска на својот биланс имала 31 Т-72, ​​кои и беа предадени на земјава како дел од руската помош во 2000 година за време на конфликтот со албанските сепаратисти, пишува газета.ру.

Српската телевизија и радио канал РТС јави дека Министерството за одбрана на Северна Македонија ја потврди автентичноста на снимката од движењето на опремата што се појави на социјалните мрежи, истакнувајќи дека конвој тенкови Т-72 се движи во правец на Украина. . Одделот за одбрана истакна дека станува збор за тенкови од „третата генерација“, составена од единица која наскоро ќе биде укината. Првично, овие тенкови биле планирани да се отстранат, но тие најдоа попрактична употреба за нив. Агенцијата не прецизира колку парчиња опрема биле префрлени на украинската страна, пренесува газета.ру.

Што останува за Македонија?

Според истиот руски портал, претходно, властите најавиле надеж дека партнерите од НАТО ќе обезбедат опрема, а размислувале за снабдување или со германски „леопарди“ или со американски „Абрамс“. Сепак, нема договори за набавка на оваа опрема за Северна Македонија.

Така, ако веќе се префрлени Т-72, ​​а не се испорачани германските или американските тенкови, македонската армија сега останува или без тенкови или со малку тенкови, пренесува рускиот портал.

Слични објави

(Видео) Марија Шерифовиќ: Мразам поделби, баба ми се молеше на Исус, а дедо ми беше муслиман

Еспресо

Британците реагираа на новите напади врз Кејт Мидлтон: „Колку повеќе Меган ја напаѓа Кејт, толку нејзината популарност сè повеќе расте“

Еспресо

„Целиот живот ми помина низ глава, не се плашев“: Калина Ковачевиќ ја опишува клиничката смрт и нејзината борба за живот

Еспресо

(Фото) Аца Пејовиќ е кум на Александра Пријовиќ, но не е само тој: Еве која кошаркарска ѕвезда ги венчаваше Прија и Филип

Еспресо

„Бев ограбен во Македонија, не ми ги оставија ни гаќите“: Дејан Милиќевиќ открива кои Македонки му помогнале, а на што не сака да се сети!

Еспресо

Астро прогноза за недела, 3 декември

Еспресо
Се вчитува....