14.8 C
Скопје
09:25 - 2 јуни, 2023

Руските тенкови донирани за Македонија во 2000-та, отидоа во Украина: Што останува за Македонија?

Северна Македонија и ги предала на Украина тенковите Т-72, ​​испорачани од Русија во 2000 година за време на конфликтот со албанските сепаратисти, пишува рускиот портал „газета“. Конвојот опрема веќе е на пат кон Украина.

Министерството за одбрана на Северна Македонија го потврди трансферот на тенкови од трета генерација Т-72 во Украина. Вкупно, македонската војска на својот биланс имала 31 Т-72, ​​кои и беа предадени на земјава како дел од руската помош во 2000 година за време на конфликтот со албанските сепаратисти, пишува газета.ру.

Српската телевизија и радио канал РТС јави дека Министерството за одбрана на Северна Македонија ја потврди автентичноста на снимката од движењето на опремата што се појави на социјалните мрежи, истакнувајќи дека конвој тенкови Т-72 се движи во правец на Украина. . Одделот за одбрана истакна дека станува збор за тенкови од „третата генерација“, составена од единица која наскоро ќе биде укината. Првично, овие тенкови биле планирани да се отстранат, но тие најдоа попрактична употреба за нив. Агенцијата не прецизира колку парчиња опрема биле префрлени на украинската страна, пренесува газета.ру.

Што останува за Македонија?

Според истиот руски портал, претходно, властите најавиле надеж дека партнерите од НАТО ќе обезбедат опрема, а размислувале за снабдување или со германски „леопарди“ или со американски „Абрамс“. Сепак, нема договори за набавка на оваа опрема за Северна Македонија.

Така, ако веќе се префрлени Т-72, ​​а не се испорачани германските или американските тенкови, македонската армија сега останува или без тенкови или со малку тенкови, пренесува рускиот портал.

Слични објави

Астро прогноза за петок, 2 јуни

Еспресо

(Видео) Излезе новиот трејлер за продолжението на „Сексот и градот“: Кери му пишува на својот долгогодишен љубовник, Саманта се појавува само во една сцена, Миранда има проблеми во врската, а Шарлот добива нова работа

Еспресо

(Видео) Шакира испрати мистериозна порака за романса со бившиот на Селена Гомез: „Херој, извонреден, прекрасен…“

Еспресо

Среќлии во јуни: Два хороскопски знаци ќе си го подобрат животот и ќе уживаат во промените

Еспресо

(Фото) Сопругата на Брус Вилис им се обрати на фановите во име на семејството: „Продолжуваме да веруваме и никогаш нема да изгубиме надеж“

Еспресо

(Фото) Тоа мора да е Ирина Шајк – Леонардо ди Каприо ужива на Сардинија

еспресо
Се вчитува....