-3.2 C
Скопје
23:14 - 8 февруари, 2023

Нутриционистите советуваат да не ги јадете овие шест намирници навечер

Јадењето одредена храна навечер може да ве спречи да спиете добро, па затоа нутриционистите советуваат дека треба да ги избегнувате овие шест намирници меѓу кои најмногу компирите, тестенините и оризот.

Овие намирници често се јадат за вечера, меѓутоа, нутриционистите тврдат дека се метаболизираат во шеќер и предизвикуваат покачен шеќер во крвта и инсулин.

Ова не е добро бидејќи нема да се согоруваат за енергија, туку ќе се складираат како маснотии. Зачинетата храна исто така не е добра за вечера. Нутриционистката Карен Берг изјавила дека таквата храна може да предизвика металоиди, особено ако долго лежите по нивното консумирање.

Едноставни јаглехидрати

Иако јаглехидратите можат да бидат добри за вас, тие обично не се добри за јадење навечер. Нутриционистот Кирон Фостер објасни дека тоа е храна со висок гликемиски индекс, што во основа значи дека брзо се апсорбира во крвотокот. Значи, ако не вежбате и ги користите тие шеќери како извор на гориво, тие ќе се претворат во масти и ќе се складираат во вашето тело, што ќе ја зголеми вашата тежина.

Ова вклучува храна како што се компири, тестенини, пица, колачи, газирани сокови, овошни сокови, леб, сирупи итн.

Масна храна

Колку и да е неодолива мрсната храна, особено по напорниот ден, треба да одолеете на искушението да ја јадете за вечера. Берг објасни дека овие намирници треба да се ограничат како дел од здравата исхрана, но повеќе во текот на ноќта бидејќи тешко се вари и оставаат трага на вашиот гастроинтестинален тракт.

Алкохол

Берг вели дека пиењето алкохол може да ве направи гладни и да копнеете за јаглехидрати. За возврат, ова може да доведе до прејадување, што само ќе ја влоши вашата ноќ. Исто така, иако алкохолот може да ви помогне да заспиете, истражувањата покажуваат дека тој значително го намалува севкупниот квалитет на сонот.

Чоколадо

Иако речиси сите сакаат да јадат чоколадо за десерт, Берг тврди дека има кофеин и може да ве спречи да заспиете.

Слични објави

(Фото) Нашата Тијана Петреска се враќа со титула од светскиот избор за најубава студентка

Еспресо

(Фото) Мадона во нејзин стил се пресмета со зајадливите коментари – „Поклонете се кучки“

Еспресо

(Фото) Тажното писмо на Бланко со кое се извинува за скандалот на Сан Ремо: „Ве оставив во солзи како мајка ми, ме видовте кревок како дете…“

Еспресо

(Видео) Полуден пејач направи ‘ршум на Сан Ремо, ја шокираше публиката, го испратија со свирежи

Еспресо

Ѕвезите ќе им помогнат: Два хороскопски знаци многу брзо ќе ги исполнат соништата

Еспресо

Славчо Попоски: Грч студени утра, висок воздушен притисок, а еве кога ќе има мал пораст на температурите

Еспресо
Се вчитува....