18.8 C
Скопје
20:54 - 5 октомври, 2022

Превкусна зимница: рецепт за лутеница со модар патлиџан

Подгответе ја највкусната зимница според вашиот вкус и избор, но сепак, не заборавајќи на лутеницата со модар патлиџан.

Од намирници потребни се:

2 кг црвени пиперки,

2 кг модар патлиџан,

5 лути феферончиња,

250 мл сончогледово масло,

10 чешниња лукче,

50 грама шеќер, 1

50 мл јаболков оцет, сол (по желба).

Подготовка:

Модрите патлиџани излупете ги и оставете ги во врела вода, исцедете ги и оставете да се сушат.

Пиперките и лутите феферони добро измијте ги и избришете ги. Печете ги со повремено вртење во рерна на 200 степени. Кога ќе се испечат, ставете ги во стаклен сад и прекријте ги со крпа.

Во сад со половина од количината масло додадете ги модрите домати и мешајте додека не омекнат. Пиперките излупете ги и исечкајте ги. И нив додадете ги. Потоа, додадете ги шеќерот, оцетот, лукот, солта и остатокот од маслото и продолжете да мешате кратко.

Откако смесата ќе се излади, претурете ја во чисти тегли.

Слични објави

Татјана Алексиќ, професорка по македонски јазик: Децата ни се спремни да го бранат јазикот колку што ние им даваме лични примери

Јасмина Кантарџиева Димков

(ФОТО) Драган Бјелогрлиќ по Скопје го посети и Кавадарци: Присуствуваше на доделувањето на признанието на градоначалникот Митко Јанчев

Еспресо

Почина Лорета Лин: Била ќерка на рудар, се омажила на 15 години и успеала да стане кралица на кантри музиката

еспресо

Неодлучниот Маск конечно пресече: „Ќе го купам Твитер!“

Еспресо

(ВИДЕО) Во знак на солидарност со жените во Иран, шведска пратеничка си ја отсече косата: Додека Иран не се ослободи, нашиот гнев ќе биде поголем од угнетувачите

Еспресо

Која е и што ја прави посебна Бони Габриел, новата Мис на Америка која влезе во историјата?

Еспресо
Се вчитува....