6.8 C
Скопје
01:57 - 21 април, 2024

Ознака : Данска

Ви ПрепорачувамеЕспресоЛајфстајлСветСлајдерСтилСцена

(Фото) Оваа убавица е сопруга на данската ракометна легенда Микел Хансен: Од љубов на прв поглед до среќно семејство

Еспресо
Данската ракометна репрезентација се гордее со својот врвен играч Микел Хансен, но покрај неговиот успешен спортски живот, тој и приватно е среќно женет и има...
Ви ПрепорачувамеЕспресоСлајдер

Пукање во толпа луѓе во трговски центар во Копенхаген, тројца мртви и тројца тешко повредени, уапсен напаѓачот

Еспресо
Уапсен е 22-годишен Данец кој наводно дејствувал сам со пукање од пушка. Не е исклучена трагата на тероризмот. Билансот на нападот во трговски центар во...
Ви ПрепорачувамеСветСлајдерСцена

Данскиот принц Густав по судска битка (конечно) се ожени со жената што ја сака – писателката Карина Акселсон

Еспресо
Внукот на кралицата Маргрета II ја донесе пред олтар историската придружничка, писателката Карина Акселсон, со која е во врска околу две децении, по долгогодишна борба...
Ви ПрепорачувамеЕспресоЖенски печатСлајдер

Данска гласаше „за“ сo 67% за учество во одбранбената политика на ЕУ; Фредериксен: „Кога заканата за слободата чука на врата, не можеме да останеме неутрални“

Еспресо
Данска во средата (1-ви јуни) гласаше и одлучи „ДА“ за учество во одбранбената политика на ЕУ. Огромната победа на „да“ на референдумот што го побара...
Дестинации и ДегустацииЖенски печатСлајдер

(РЕЦЕПТ)ВО МАКЕДОНИЈА, КАКО ВО ДАНСКА: Божиќни путер колачиња, или по нашки ванилици!

М. Г.
Данските путер колачиња обично се прават во текот на месецот декември и се дел од данската божиќна традиција. Вообичаено е да се јадат како десерт...
Дестинации и ДегустацииЖенски печатСлајдер

(РЕЦЕПТ) ПРАЗНИЦИ ВО ДАНСКА: Пудинг од ориз и вишни кој се јаде на Божиќната ноќ

М. Г.
Рисаламанд е десерт кој се појавил кон крајот на 19 век во Данска. Вообичаено било да се подготви големо количество пудинг од ориз за ноќта...
Дестинации и ДегустацииЖенски печатСлајдер

(ФОТО) ДРУГ СВЕТ: Како изгледа појадокот во Данска, Русија и Англија

М. Г.
Појадокот кај нас знае да биде бурек или кифла со јогурт за тие што се „на нозе“ или класичните јајца или можеби ретро: леб со...
Ви Препорачуваме

Момчињата бегаат од неа поради џиновските веѓи, а девојките ја исмејуваат: Погледнете ја како изгледа! (ФОТО)

Васко Спасоски
Сара Мари Голдсмит од Данска (18) има доста поинакви веѓи од тоа што сме навикнати да гледаме. Таа кажала дека веѓите и растат секоја недела....
ЛајфстајлСцена

Иако ги откажа сите настапи во Македонија, Тамара сепак ќе пее во Данска, Германија и Шпанија

Igor
По скандалот со химната и јавното извинување Тамара ги откажа концертите во Охрид и Прилеп, но таа сепак ќе настапува низ Европа. Поради погрешното интонирање...