24.8 C
Скопје
14:37 - 13 август, 2022

Пукање во толпа луѓе во трговски центар во Копенхаген, тројца мртви и тројца тешко повредени, уапсен напаѓачот

Уапсен е 22-годишен Данец кој наводно дејствувал сам со пукање од пушка. Не е исклучена трагата на тероризмот.

Билансот на нападот во трговски центар во Копенхаген е тројца загинати и тројца тешко повредени, се работи за маж на возраст од четириесет години и две млади лица чија возраст не е прецизирана. Ова го соопшти данската полиција. Уапсен е 22-годишен дански државјанин, кој според инспекторите дејствувал сам, пукал со пушка во толпата.

Престрелката се случила во трговскиот центар Филд, јужно од главниот град, еден од најголемите трговски центри во земјата, во областа Амагер, помеѓу центарот на градот и аеродромот. Осомничениот наводно дејствувал сам, изјави на прес-конференција шефот на полицијата во данската престолнина Сорен Томасен.

Мотивот за расизмот во моментов не е потврден.

(Видео) Пукање во трговски центар во Копенхаген, неколку жртви

Слични објави

Познато е кој англиски град има најголема шанса да ја организира Евровизија 2023, Лондон не е меѓу 7-те кандидати

Еспресо

Цеца го откажа концертот во Црна Гора: „Единаесет човечки животи неповратно згаснаа за неколку минути“

Еспресо

Лоша здравствена состојба на Салман Ружди: „најверојатно ќе го изгуби окото, нервите на раката му се отсечени, а црниот дроб е погоден и оштетен“

Еспресо

Попоски предупредува на голема претпазливост – ИЗРАЗЕНО НЕВРЕМЕ, еве кога (и во Скопје)

Еспресо

Лекарите открија зошто умираат вакцинираните лица кои се инфицираат со коронавирус

Еспресо

Случај Салман Ружди: Полиција пред домот на уапсениот во Њу Џерси; соседите вознемирени: „Во шок сме!“

Еспресо
Се вчитува....