7.8 C
Скопје
6 декември, 2021

(ФОТО) ДРУГ СВЕТ: Како изгледа појадокот во Данска, Русија и Англија

Појадокот кај нас знае да биде бурек или кифла со јогурт за тие што се „на нозе“ или класичните јајца или можеби ретро: леб со мед, путер и чаша чај. Но, остатокот од светот практикува со друг тип на храна да си го почне денот.

(ФОТО) ДРУГ СВЕТ: Како изгледа појадокот во Перу, Мексико и Сицилија

Данска

Отворен сендвич

 

View this post on Instagram

 

A post shared by 80 Breakfasts (@chichajo)

Појадокот во Данска, како и повеќето нордиски земји е обично „отворен сендвич“ понекогаш придружен со пециво. Основата е обично ‘ржан леб, кој е покриен со состојки од сирење, до сувомеснато, паштета, мед, џем, зеленчук, тврдо варени јајца, па дури и чоколадо.

(ФОТО) ДРУГ СВЕТ: Како изгледа појадокот во Куба, Јамајка и Мјанмар

Русија

Палачинки

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Mihaela Negrescu (@mihaelanegrescu)

Популарен руски појадок се неколку вида на палачинки. Ги има во варијанти како „сирники“ полнети со сирење, слични на нашите палачинки – „блини“ (направени со кефир) и воздушестите „олади“. Често се служат со кисела павлака, мед, џем или свежи бобинки.

(ФОТО) ДРУГ СВЕТ: Како изгледа појадокот во Катар, Малдиви и Индонезија?

Англија

Англиски појадок

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Havran Postasi (@havranpostasi)

Познатиот целосен англиски појадок, обично вклучува јајца, колбаси, сланина, грав, печурки, домати, ќофтиња од компир и печен леб. Регионалните верзии вклучуваат шкотски појадок со додаден црн пудинг и хагис и ирски појадок со бел пудинг и леб од сода. Без оглед на верзијата, често е придружен со чаша чај.

(ФОТО) ДРУГ СВЕТ: Како изгледа појадокот во Јужна Америка, Грузија и Кореа?

Слични објави

СЛАВЧО ПОПОСКИ НАЈАВУВА: Снег и на пониските места, еве кога!

Ј.К.Д

(ФОТО) ЛОКУМЧЕ: Моника Белучи блеска од насловната страница на „Sunday Times Style“

Еспресо

ПИЈАН ЧОВЕК МУ ИЗВАДИЛ ПИШТОЛ НА ХАРИС ЏИНОВИЌ: Инцидент кој го обележал животот на пејачот

Еспресо

НАЈГОЛЕМИТЕ ЛАЖГОВЦИ ВО ХОРОСКОПОТ: Бели лаги или сериозен проблем со кажување на вистината?

М.Р.

(РЕЦЕПТ) ОМИЛЕНОТО ЈАДЕЊЕ НА ВОЛТ ДИЗНИ: Семеен рецепт за чили кој потекнува од 1958 година

Еспресо

(ФОТО) ТРЕТО ПА МАШКО: Актерот Кирил Трајковски – Максим по третпат стана татко

М.Р.
Се вчитува....