14.8 C
Скопје
22:39 - 27 мај, 2024

Ознака : природа

Ви ПрепорачувамеВи препорачуваме на СПЕспресоЖенски печатСлајдер

(ФОТО СТОРИЈА) ЛИНА АНТОСКА ГИ ОВЕКОВЕЧУВА ЦВЕЌИЊАТА И ПРИРОДАТА: Отсекогаш ми фалел цветниот пејсаж откако ќе намине студот

Ј.К.Д
Дизајнерка и уметница, прилепчанката Лина Антоска, студентка на факултетот за Ликовни уметности во Скопје, ни носи сосема поинаков пристап кон накитот, предметите, сликите и  украсите,...
Ви препорачуваме на СПЖивотни ПриказниСлајдер

ОТКАКО СЕ ПРЕСЕЛИЛЕ В СЕЛО, СЕ ПРЕПОРОДИЛЕ: Васка (68) и Благоја (70) Блажески произведуваат здрава храна

Ј.К.Д
Сè почесто се среќаваме со животни приказни на пензионери кои го напуштаат градот и се враќаат на село, на здрав живот, и се посветуваат на...
Ви препорачуваме на СПЖивотни ПриказниСлајдер

(ФОТО) ВО ЧУЧЕР-ГОРЊАНИ СО ПРОФ. Д-Р СВЕТЛАНА КАМЏИЈАШ: Во природа животот има сосема поинаков вкус

Ј.К.Д
Светлана Камџијаш, професорка по филозофија, етика и естетика на Педагошкиот факултет „Св. Климент Охридски“ во Скопје, и авторка на седум книги, одлучи да го напушти...
Народ гледаСветСлајдер

(ФОТО) ЕДНА Е МАЈКА: Крокодил од загрозен вид на грбот носи повеќе од 100 младенчиња

M.Р.
Индискиот фотограф Дритиман Мукерџи ја работи својата работа веќе 20 години. Тој е особено посветен на заштита на животните, а неговите фотографии привлекуваат огромно внимание....
Ви ПрепорачувамеДестинации и ДегустацииЖенски печатСлајдер

Некогаш тука се мелело брашно, денес се јаде риба и месено

Ј.К.Д
Македонски Брод е мало, мирно гратче, со изобилство на шумски предели, сместено покрај горниот тек на реката Треска во Поречката област. Токму поради реката и шумите,...
Ви ПрепорачувамеДестинации и ДегустацииЖенски печатЛајфстајлСлајдер

Во Беловиште на дипломатска плескавица без дипломатски пасош

jasmina.kantardzieva
До тетовското село Беловиште се стигнува лесно (и ако поаѓате од Скопје, брзо), се наоѓа на магистралниот пат Тетово – граничен премин Јажинце. За пристигнување...
Секојдневие

ВИДЕО+ФОТО: Куќичка во природа поради која многумина би го напуштиле големиот стан во центарот на градот – Вака изгледа уметноста на живеењето во мал простор!

Еспресо
Шај е жената која одлучила својот живот да го помине во мала и скромна куќичка во природа…Својата филозофија за животот ја споделува со истомислениците на...
Ви ПрепорачувамеДестинации и ДегустацииЛајфстајл

За вас пронајдовме неколку волшебни пролетни фотографии: Погледнете ги!

Еспресо
Пролетта е волшебно годишно време во кое земјата се буди и сè цвета. Погледнете ги волшебните пролетни фотографии од целиот свет.      ...
Ви ПрепорачувамеДестинации и ДегустацииЛајфстајл

Лавиринт парк инспириран од коронавирусот: Во оваа природна оаза нема шанси да се заразите! (ФОТО)

Еспресо
Паралелните патеки кои потсетуваат на лавиринт се раздвоени со висока жива ограда и дополнително се украсени со дрвја… Австриските експерти за пејсажна архитектура измислија прекрасен...
Секојдневие

Додека Италија е под карантин, каналите во Вениција закрепнуваат! (ВИДЕО)

Еспресо
За жал, поради коронавирусот, цела Италија е во карантин и е прогласена вонредна состојба. "third day of italian quarantine: everything is closed, everyone is at...