6.8 C
Скопје
01:29 - 21 април, 2024

Ознака : Авганистан

Ви ПрепорачувамеЕспресоЖенски печатСлајдер

Земјотресот во Авганистан уништи цело село, бројот на мртви достигнува илјада

Еспресо
Бројките за несреќно починати во земјотресот во Авганистан се искачија на илјада, а утрово се проценуваа на околу 280. Земјотрес со јачина од 6,1 степени...
Ви ПрепорачувамеЕспресоЖенски печатСлајдер

(Видео) Силен земјотрес во Авганистан, најмалку 280 мртви и над 600 повредени (за сега)

Еспресо
Земјотрес со јачина од 6,1 степени според Рихтер синоќа го погоди југоисточен Авганистан на границата со Пакистан. Afghanistan earthquake: at least 130 dead after 6.1...
Ви ПрепорачувамеЕспресоСлајдер

Авганистанските новинарки и водителки се вратија на телевизија со букри

Еспресо
Сите водителки и репортерки на авганистанската телевизија денеска се појавија на екраните со покриени лица, ден по пркосењето на наредбите на талибанците кое беше замолчано...
Ви ПрепорачувамеЕспресоЖенски печатСлајдер

Авганистан: Задолжителна бурка за жените на јавни места, ако немаат потреба за излегување -подобро да останат дома

Еспресо
Врховниот лидер на талибанците со декрет им нареди на жените да носат бурка на јавно место.  Животот се врати повеќе од дваесет години назад, во...
Ви препорачуваме на СПЖенски печатСлајдерЧудесни жени

АВГАНИСТАНКИ СПОДЕЛУВААТ ФОТОГРАФИИ ВО ШАРЕНИ ФУСТАНИ: Барањата на талибанците се косат со традицијата

Ирена Трајкова
Авганистанките ширум светот протестираат против новите барања на талибанците да носат хиџаб во училиштата со објавување фотографии на социјалните мрежи на кои носат шарени традиционални...
СветСлајдерСцена

Новинарката која без бурка интервјуираше Талибанец го напушти Авганистан

М. Г.
Бехешта Арганд, новинарката која интервјуираше Талибанец без бурка на авганистанската телевизија „Толо“, го напушти Авганистан, пренесува „Си-Ен-Ен“. „Ја напуштив земјата бидејќи, како и милиони луѓе,...
ЛајфстајлСекојдневиеСлајдер

„Работата си е работа“: Поранешен министер од Авганистан работи како доставувач во Германија

И. Т.
Сајед Садаат беше министер за комуникации во авганистанската влада пред да се пресели во Германија минатиот септември во потрага по подобра иднина. Сега е доставувач...
СветСлајдерСцена

Авганистанска пејачка проговори за ужасното бегство: Се плашев дека ќе ме силуваат и ќе ме убијат…

И. Т.
Пејачката која ја водеше авганистанската верзија на шоуто „The Voice“ е меѓу ретките кои успеале да избегаат од Авганистан, а јавно проговори за шокантното бегство....
СветСлајдерСцена

АНЏЕЛИНА ЏОЛИ „СЛЕТА“ НА ИНСТАГРАМ: еве го нејзиниот прв пост

Еспресо
Актерката и режисерка Анџелина Џоли, која отсекогаш била вклучена во социјалниот сектор, го отвори својот профил на Инстаграм во петокот, за да сподели писмо од...
ВестиСветСлајдер

(ФОТО) ГО ИМАМЕ ИДИОТОТ НА ГОДИНАТА: Од „чиста мира“ отишол во Кабул да види како е таму…

jasmina.kantardzieva
На Гугл напишал „најопасните градови за посета“, и така… На крајот се одлучил за Кабул. Неговото име е Мајлс Рутлиџ, има 22 години и Англичанец...