17.8 C
Скопје
06:47 - 30 јуни, 2022

Земјотресот во Авганистан уништи цело село, бројот на мртви достигнува илјада

Бројките за несреќно починати во земјотресот во Авганистан се искачија на илјада, а утрово се проценуваа на околу 280.

Земјотрес со јачина од 6,1 степени според Рихтер синоќа го погоди југоисточен Авганистан на границата со Пакистан.

Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар информира дека земјотресот бил почувствуван во радиус од над 500 километри, не само во Авганистан и Пакистан, туку и во Индија.

Земјотресот, според Американскиот геофизички институт (Усгс), е регистриран на 44 километри југозападно од Хост, во близина на границата со Пакистан, јужно од Кабул. Според геолошкиот институт на САД, епицентарот се наоѓал на длабочина од околу 51 километар.

Според весникот „Етилаат-е Роз“, земјотресот уништил цело село во областа Гајан.

(Видео) Силен земјотрес во Авганистан, најмалку 280 мртви и над 600 повредени (за сега)

 

Слични објави

За сексуално и психичко злоставување жени: Пејачoт Ар Кели осуден на 30 години затвор

Еспресо

Ева Лонгорија за абортусот во САД: „Ние жените нема да молчиме; требаше Обама да именува нови судии, а не Трамп“

Еспресо

„По разделбата со Џони Деп ги собирав деловите од својот живот, не се грижев за себе“, Винона Рајдер отворено за своите мрачни периоди од животот

Еспресо

Сузана Манчиќ прозборе за голите фотографии: Заработив повеќе од кој било во историјата на Плејбој

Еспресо

Од Летиција од Шпанија до Брижит Макрон, Џил Бајден и Елизабета Ѓоргиевска: Најдобрите модни изгледи на гала вечерта на самитот на НАТО

Еспресо

Портпаролот на Џони Деп: „Нема враќање во Пиратите од Карибите“, фановите се разочарани

Еспресо
Се вчитува....