30.8 C
Скопје
13:54 - 10 август, 2022

Ознака : сливи

Здрави навики Здравје Слајдер

Лекови од домашната аптека: Ѓумбир против мачнини, модри сливи против запек

Еспресо
Нашите баби и дедовци растеле и живееле со значително помалку лекови, споредбено со бројот на медикаменти кои секој од нас ги пие во денешно време...
Секојдневие

Време е за зимница: Направете мар­ма­лад од МОДРИ СЛИВИ

Igor
Сос­тојки: 8 кг мод­ри сливи 2 кг ше­кер 1 ва­ни­лин ше­ќер 300 мл ја­бол­ков оцет 100 мл рум 1 па­ку­ва­ње ци­мет Под­го­товка: Из­миј­те ги и...
Дестинации и Дегустации

Мармалад од модри сливи со ванила, цимет и рум (РЕЦЕПТ)

Igor
Состојки: 8 кг модри сливи 2 кг шеќер 1 ванилин шеќер 300 мл јаболков оцет 100 мл рум 1 пакување цимет Подготовка: Измијте ги и...
Дестинации и Дегустации

МИРИС НА ДЕТСТВО: Колач со модри сливи (РЕЦЕПТ)

Igor
Состојки: 4 јајца 15 лажици шеќер 30 гр брашно 1 прашок за печиво 100 мл масло за јадење сок од лимон 1 лажица екстракт од...
Секојдневие

Летна маска за лице – Пробајте ја маската од сливи, евтина а максимално делотворна

Igor
На кожата во текот на летниот период и е потребна ревитализација, бидејќи сонцето ја суши, а кремите за сончање ја прават поподложна на акни. Наместо...
Дестинации и Дегустации

7 причини зошто почесто треба да јадеме сливи

Igor
Еве зошто треба сливите почесто да ги додавате во вашето мени. 1. Сливата е кралица на доброто варење. Богата е со прехранбени влакна кои ја...
Здравје

Мака мачите со „мрзливи“ црева? Ова е лекот за вас!

Igor
За вишокот килограми, особено за оние околу стомакот, често ги обвинуваме „мрзливите“ црева кои го спречуваат согорувањето на мастите и елиминацијата на нечистотиите од организмот....