Мака мачите со „мрзливи“ црева? Ова е лекот за вас!

За вишокот килограми, особено за оние околу стомакот, често ги обвинуваме „мрзливите“ црева кои го спречуваат согорувањето на мастите и елиминацијата на нечистотиите од организмот.

Нутриционистите тврдат дека постои решение, и тоа многу едноставно. Одговорот лежи во здрав коктел со суви сливи, кој би требало да го консумирате како појадок. Обидете се овој пијалок да го консумирате навечер и наутро на празен стомак.

Потребни состојки:

– 6 сливи
– 2 лажици овесни снегулки
– 1 лажица ленено семе
– 1 лажичка какао
– 300 мл кефир/јогурт

Подготовка:

Прелијте ги сувите сливи со 100 мл вода. Кога ќе зоврие водата оставете ги да отстојат 10 минути. За тоа време ставете ги овесните снегулки, меленото ленено семе и какаото. Додадете 300 мл јогурт или кефир.

Сливите ситно исецкајте ги и додадете ги во мешавината, а потоа ставете го пијалокот во фрижидер да отстои преку ноќта. Консумирајте го наутро на празен стомак. По желба можете да додадете и цимет. Овој пијалок го забрзува метаболизмот, а исто така има поволно влијание и врз кожата, косата и ноктите.

Слични објави

Шеќерот ПОТПОЛНО го исфрлил од исхраната – Тоа што појадува Јоксимовиќ ќе ЗАЧУДИ многумина

Igor

Научно докажано: Овие особини се најпривлечни за мажите!

Igor

Модна лекција од Пенелопе Круз до сите жени: Вака се носи бело од глава до пети (ФОТО)

Igor

Искористете ја водата во која сте вареле јајца

Igor

Младоликоста и затегнатата кожа се одржуваат со витаминот Е!

Еспресо

Сокот од нане ќе ви реши бројни здравствени проблеми

Слободен печат

Остави Коментар

4 × 1 =

Слични објави

Долг фустан и чизми: Џеј Ло ќе ви покаже како се носи најженствената комбинација (ФОТО)

Слободен печат

Во тренд е џиновски цвет!

Igor

Во служба на убавината – Соодветна храна и многу вода помагаат да бидете негувани и убави

Еспресо

ОСВЕЖЕТЕ ГО СВОЈОТ ИЗГЛЕД: Овие фризури се апсолутен хит (ФОТО)

Igor

Се што ви е потребно за совршени локни е пеглата за коса (ВИДЕО)

Igor

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ! Овие сукњи ќе бидат најголем хит на есента!

Igor